فوتبال ایران / شناسه خبر: 101534 / تاریخ انتشار : 1399/1/30 17:33
|
فناوری؛ پایانی بر مناقشات فوتبال داخلی

تکنولوژی با اجبار

علی‌رغم تجربه چند ساله سطح اول فوتبال جهان در استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل VAR هنوز فوتبال ایران به آن تن نداده.

سامان موحدی راد| به‌کارگیری فناوری در فوتبال موافقان و مخالفان زیادی دارد. عده‌ای معتقدند تکنولوژی‌هایی مانند VAR روح فوتبال را از بین برده و با توقف‌های زیاد بین بازی آن هم در موقعیت‌های حساس جذابیت‌های فوتبال را زایل کرده است. چه با این نظر همدل باشیم و چه نباشیم، نباید از این موضوع فرار کنیم که تکنولوژی در فوتبال جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و به این راحتی نمی‌توان کنارش گذاشت.
برخی از این به ‌کارگیری تکنولوژی‌ها به درستی در مقاطع حساس تکلیف یک جام را مشحص کرده‌اند. همین فصل گذشته بود که فناوری خط گل دروازه موجب شد تا تکلیف قهرمانی لیگ برتر انگلستان مشخص شود. از سوی دیگر فناوری‌های دیگری هم خیلی مؤثر و کاربردی به کمک مربیان آمدند تا به آنها در مسیر تمرینات و آماده‌سازی تیم کمک کنند. اگر برخی تکنولوژی‌های کاربردی در حین بازی فوتبال با مخالفانی همراه است اما این تکنولوژی دیگر هیچ مخالفی ندارد، چرا که بسیار کاربردی است و نقش مؤثری در بالا بردن بهره‌وری تیم و همچنین افزایش شناخت سرمربی از تیم دارد. برای مثال سامانه‌های الکترونیکی ردیابی و عملکرد ورزشکاران به تیم‌های فوتبالی کمک می‌کند تا برای ارتقای عملکرد خود تصمیمات آگاهانه بگیرند. این سامانه‌ها از دوربین‌ها و فرستنده‌هایی استفاده می‌کنند که توسط بازیکنان پوشیده می‌شوند و می‌توان از آنها برای کنترل و بهبود عملکرد هر بازیکن و در نهایت کل تیم بهره گرفت. این ابزارها به مدیران و مربیان اجازه می‌دهد تا برای هر مسابقه، بازیکنان مناسبی را انتخاب کنند یا برای تغییرات خاص در طول مسابقه برنامه‌ریزی داشته باشند.
نگاهی کلی به مجموعه فناوری‌هایی که در سال‌های اخیر وارد فوتبال شده نشان می‌دهد که فوتبال هم مانند سایر شئونات زندگی مدرن بشر تحت تأثیر تکنولوژی قرار گرفته است. حتی اگر عده‌ای معتقد باشند مزه فوتبال گاهی به گل هند مارادونا است و تکنولوژی VAR  قاتل روح و جذابیت فوتبال است اما همزمان با این پیشرفت تکنولوژی در دل فوتبال بهره فوتبال ایران از آن چه بوده؟ تقریباً هیچ!
همچنان اختلافات داوری بزرگترین معضل درون زمین به شمار می‌رود و محل بسیاری از دعواها و جنجال‌های بیرون زمین است اما علی‌رغم تجربه چند ساله سطح اول فوتبال جهان در استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل VAR هنوز فوتبال ایران به آن تن نداده. حکایتش شبیه آن جمله معروف ناصر حجازی در سال اول راه‌اندازی لیگ حرفه‌ای در ایران است. جایی که حجازی گفت ما از فوتبال حرفه‌ای تنها لاتین شدن شماره پشت پیراهن بازیکنان را آورده‌ایم. به نظر می‌رسد این دست نوآوری‌ها جز با اجبار فیفا راهی به فوتبال ما ندارند.
 
 

کلیدواژه
VAR
captcha
تازه ها
بیشتر