یادداشت / شناسه خبر: 101540 / تاریخ انتشار : 1399/2/1 13:28
|

پوشش تازه برای اساسنامه‌ی بحث‌برانگیز

فدراسیون فوتبال هنوز در اولین بندهای اساسنامه دچار بحران در تصمیم‌گیری است و این یعنی در مسائل جزئی‌تر که جزئی بودن‌شان از اهمیت و اثر آنها نمی‌کاهد نیز با بحران در اراده تغییرات و اصلاحات مواجهیم.

فرشاد کاس‌نژاد | برای بازنویسی اساسنامه و آیین‌نامه انتخابات فدراسیون فوتبال و اصلاح مواردی که فیفا هشدار داده، شاید حتی چند ساعت وقت کافی باشد اما برای اصرار به نادیده گرفتن هشدارهای فیفا در اصلاح اساسنامه تا همیشه می‌توان اساسنامه‌های پیشنهادی بحث‌برانگیز نوشت، تایید یا تکذیبش کرد و به سوی نابسامانی بیشتر در فدراسیون پیش رفت.

این راه دوم انگار در فدراسیون فوتبال انتخاب شده و در اساسنامه‌های پیشنهادی خبری از توجه به هشدارهای فیفا نیست و فقط سر و شکل دیگری به بندها داده شده تا ظاهرا تغییرات به نظر برسند. اما این تغییرات حتی اگر برای رسانه‌ها فرصتی برای بحث‌های تازه باشد اما برای فیفا احتمالا نمی‌تواند توجه به هشدارها معنا بدهد.

فدراسیون فوتبال ایران در نامه‌اش به فیفا اعلام کرده که در مهرماه ۱۳۹۹ می‌خواهد انتخابات فدراسیون فوتبال را برگزار کند اما این تاریخ می‌تواند بیشتر به تعویق بیفتد یا بسیار زودتر باشد. رفتار فدراسیون فوتبال در تنظیم اساسنامه و آیین‌نامه جدید در زمان تصویب اساسنامه و برگزاری انتخابات موثر است. چند مثال برای اینکه بدانیم همچنان خبری از اصلاح اساسنامه نیست، کافی به نظر می‌رسد.

فیفا می‌گوید وزیر ورزش و جوانان و معاون وزیر نباید حق رای داشته باشند اما در اساسنامه پیشنهادی به جای نام وزیر و معاون نوشته‌اند نماینده وزارت. این تغییر عنوان در متن اساسنامه چیزی را در واقعیت تغییر نمی‌دهد. در اساسنامه پیشنهادی همچنان نهادهایی غیرمرتبط صاحب حق رای هستند و همچنان برای چهره‌های تازه با هزار اما و اگر فرصت حضور ایجاد شده است.

فیفا به نقش زنان در مجمع فدراسیون فوتبال تاکید داشت اما همچنان در اساسنامه پیشنهادی تعداد زنان و مردان در مجمع تبعیض‌آمیز است، همچنان بسیاری از باشگاه‌های فعال در فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی زنان حق رای ندارند، در حالیکه باشگاه‌های مردان در همان سطح حق رای دارند. همچنان مجمع فدراسیون فوتبال مجمعی مردانه خواهد بود و تغییرات جزئی در ترکیب مجمع اتفاق تازه‌ای را در بخش زنان منجر نمی‌شود.

فدراسیون فوتبال هنوز نتوانسته درباره اینکه نهاد خود را تعریف کند، به استقلال در تصمیم برسد. نهاد عمومی غیردولتی یا نهاد غیردولتی؟ هر چه هست، فیفا آن را باید تصویب کند و تصویبش توسط نهادهای دولتی نمی‌تواند اثری در نظر فیفا داشته باشد. اما فدراسیون فوتبال هنوز در اولین بندهای اساسنامه دچار بحران در تصمیم‌گیری است و این یعنی در مسائل جزئی‌تر که جزئی بودن‌شان از اهمیت و اثر آنها نمی‌کاهد نیز با بحران در اراده تغییرات و اصلاحات مواجهیم، همان‌چه می‌تواند انتخابات فدراسیون فوتبال را بیشتر و بیشتر به تعویق بیندازد و فدراسیون فوتبال را به نهادی متعلق به چهره‌های موقت کند.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر