فوتبال ایران / شناسه خبر: 101573 / تاریخ انتشار : 1399/2/4 00:21
|
معلق میان عرش و فرش

تو می‌توانی بیشتر از یک ستاره هم باشی

مهدی نباید به خود صرفاً به چشم یک ستاره نگاه کند. او اگر بخواهد، می‌تواند حتی در قامت یک بزرگتر باشد.

سام ستارزاده| در نسل کنونی فوتبالیست‌ها، پیدا کردن کسی که فراز و نشیب‌های زندگی حرفه‌ای‌اش به اندازه مهدی طارمی باشد، کار دشواری است. مهاجم بوشهری فوتبال کشورمان، در سال‌های شهرتش مسیر دوطرفه میان عرش و فرش را بارها پیموده؛ از ایرانجوان بوشهر دسته‌اولی به اوج محبوبیت در پرسپولیس رسید؛ اما پس از دو فصل آقای گلی متوالی در پرسپولیس، یک‌شبه منفور جمع قرمزها شد. به پیراهن مقدس تیم ملی رسید و اعتماد فوتبالدوستان ایرانی را جلب کرد؛ اما سر بزنگاه، رویای صعود میلیون‌ها هوادار را به بیراهه و دیواره کنار دروازه کوبید. در قطر با گل‌نزنی‌هایش شهره شد؛ اما به لیگا نوس رفت و فوتبال پرتغال را در همان نیم‌فصل نخستش به حیرت واداشت.

مهدی که از بندر بوشهر شروع کرده، شاید فصل بعد پایش به بندر لیسبون باز شود. روزنامه معتبر پرتغالی رکورد، بر شایعه پیوستنش به باشگاه مطرح اسپورتینگ قوت بخشیده؛ باشگاهی که بزرگانی نظیر پیتر اشمایکل، کریستیانو رونالدو، لوئیز فیگو و برونو فرناندز در آن بازی کردند و با آن به سطح نخست فوتبال جهان رسیدند.

البته سخت است تصور این که مهدی پس از رد کردن 28 سالگی، بتواند از اسپورتینگ هم فراتر رود؛ اما برای این که بتواند یک یا دو سال هم در یکی از غول‌های فوتبال پرتغال خاطرات خوش برجای بگذارد، به چیزی بیش از مهارت فنی مرگبارش نیاز دارد.

از لحاظ اخلاقی، طارمی در مجموع یک بازیکن صادق و بدون خرده شیشه بوده. اشتباهاتش شاید کم بوده‌اند؛ اما به‌سختی می‌شد او را بابت ارتکاب بیشتر آن‌ها بخشید. شاید بسیاری از این لغزش‌ها هم ناشی از شخصیت صاف و ساده وی بوده‌اند. اما همین لغزش‌ها هم باید برای بازیکنی با سن و تجربه مهدی عبرت شده باشند. او در بدو ورودش به قاره سبز، با گرفتن 3 پنالتی از مدافعان همین اسپورتینگی که سفت و سخت او را برای فصل آتی می‌خواهد، نشان داد که در پرتغال حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت؛ ولی باید این را هم بداند که شاید همین توانایی فنی زبانزد او بوده که در پاره‌ای از مواقع، از تهدید زندگی کاری‌اش جلوگیری کرده است.

در ابتدای همین فصل، از این نوشتیم که پسر خوب بوشهر باید قدر استعداد شگرف فوتبالی خود را بداند و جز به پیشرفت خود فکر نکند. طارمی این فصل ناشکری نکرد و از فرصت حضورش در اروپا برای رشد خود نهایت بهره را گرفت. مهدی نباید به خود صرفاً به چشم یک ستاره نگاه کند. او اگر بخواهد، می‌تواند حتی در قامت یک بزرگتر باشد؛ یک الگو، برای جوانترهای تیم ملی و باشگاه‌هایی که پس از بازگشت به ایران پیراهن آن‌ها را بر تن خواهد کرد. این مهدی، اگر از روح و قلب خود به‌خوبی مراقبت کند، پیراهن بزرگان پرتغال هم بر تنش گشاد نخواهند بود.


 

captcha
تازه ها
بیشتر