ورزش ایران / شناسه خبر: 101623 / تاریخ انتشار : 1399/2/5 15:45
|
دیگر نباید فقط به حضور در المپیک دلخوش باشم

میلاد وزیری: الان زمانش نیست که خواسته ای داشته باشیم

من شادی وصف ناپذیر حضور در المپیک را تجربه کرده ام. اما امروز اگر حمایت های مورد نیاز برای کسب مدال در المپیک توکیو فراهم شود، قطعا هم توان و هم انگیزه بالایی برای مدال آوری در المپیک دارم.

رضاعباسپور -  وقتی از تیم ملی ریکرو رفت، خیلی ها تلاش کردند تا در کوتاه ترین زمان ممکن یکی مثل میلاد وزیری در تیروکمان ایران پیدا کنند. اما در این راه هرچه زدند به در بسته خورد. به همین دلیل کادرفنی و مدیران فعلی تیروکمان ایران با شناختی که از توانمندی های این کماندار باتجربه داشتند، بار دیگر درآستانه بازی های المپیک توکیو به سراغش رفتند و از او دعوت کردند تا برگردد. میلاد هم بعد از بازگشت با کسب سهمیه ورودی به المپیک توکیو پاسخ  اعتماد مسئولان ورزش را داد. او مثل بقیه ورزشکاران این روزها در خانه تمرین می کند، اگرچه با توجه به رشته اش، شرایط برای او مثل خیلی از ورزشکاران سخت است. به بهانه این حال و هوا، چند دقیقه ای با او همکلام می شویم.

با کرونا و تعطیلی تمرینات تیم ملی چه می کنی؟

من هم مثل بقیه ورزشکاران در تعطیلی اردوها برای اینکه آمادگی ام را حفظ کنم، مجبورهستم تمریناتم را با هر وضعیتی که هست، داشته باشم. البته چون در تهران امکان ادامه تمریناتم در قرنطینه خانگی نبود، همان اوایل اسفندماه به یزد آمده ام و در منزل پدرهمسرم که فضای خوبی برای قرار دادن سیبل و هدفگیری دارد تمریناتم را به صورت شخصی ادامه می دهم. درکنار تمرینات تکنیکی، تمرینات بدنسازی و برنامه های روانشناسی ام را هم طبق پروتکل کادرفنی دنبال می کنم. طبیعتا چون مسابقات ما (70 متر) است، نمی شود خیلی درقرنطینه و در فضای محدود خانه، وضعیت رکوردی ام ارزیابی کنیم. اما خب بالاخره همین که اینجا تمرین دارم تا فرم بدنی و رکوردهایم را درحالت نرمال حفظ کنم بازهم جای شکرش باقی است.

با توجه به شرایطی که ایجاد شده است، از توجه و حمایت کمیته المپیک و وزارت ورزش به عنوان یکی از سهمیه داران المپیک راضی هستی؟

الان با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، توان اجرایی و مدیریتی کشورمان بیشتر روی کنترل و شکست این ویروس و حفظ سلامتی و کمک به مردم متمرکز شده است. به همین دلیل خیلی منطقی و جالب نیست که در این شرایط بحرانی ما به عنوان عضوی از این کشور بخواهیم فشار بیاوریم و بار مضاعفی روی دوش مسوولان وارد کنیم. ضمن اینکه چون در قرنطینه خانگی هستیم خیلی ارتباطی هم با مسئولان ورزش کشور نداریم تا مشکلات و کمبودهای پیش رو را بگوییم .اما مطمئن هستم وقتی اردوهای تیم ملی شرع شود، حتما مسئولان ورزش برای پشتبانی و حمایت از ملی پوشان المپیکی به ما سرکشی می کنند و مشکلاتمان را مرتفع می کنند. خدا را شکر در شرایط فعلی نگاه حمایتی هر سه ارگان (وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون تیروکمان) برای کسب موفقیت در المپیک نگاه دلسوزانه و قابل تقدیری است.

برای دومین بار به المپیک می روی. آیا این باعث شده تا اهدافت با دفعه اول فرق کند؟

من یک بار افتخار و شادی وصف ناپذیر حضور در المپیک را تجربه کرده ام. اما امروز اگر حمایت های مورد نیاز برای کسب مدال در رقابت های سخت و دشوار المپیک توکیو فراهم شود، قطعا هم توان و هم انگیزه بالایی برای مدال آوری در المپیک را دارم. البته تاخیر یک ساله المپیک برای ما هم می تواند مثبت باشد، هم منفی. قطعا اگر ما بتوانیم مثل "کره ای"ها یا "آمریکایی"ها از فرصت ایجاد شده به درستی برای آماده سازی خود استفاده کنیم روی خوش المپیک را می بینیم. اگر هم نتوانیم از فرصت و تاخیر ایجاد شده برای هماهنگی و ارتقاء رکوردی خود بهره ببریم، بازنده خواهیم بود. به هر ترتیب المپیک میدان بزرگی است که برای موفقیت در آن باید هم آمادگی داشت و هم به درستی حمایت و پشتیبانی شد. در این صورت موفقیت از آن ما و کاروان ورزش کشورمان است.

بعد از المپیک با دنیای قهرمانی خداحافظ می کنی؟

هنوز برای بعد از المپیک برنامه ای ندارم. رشته ما طوری است که سن و سال در آن معنی ندارد. ما در تیروکمان قهرمان 59 ساله کره ای داشتیم که در همان سن و سال قهرمان جهان و المپیک شده است. یا تیم ایتالیا با میانگین سنی شبیه به همین، موفق شدند سکوی نخست دنیا را به دست آورند. هرسال فاصله بین المپیک وبازی های آسیایی دو  سال بود اما امسال به خاطر تعویق المپیک این فاصله یک ساله شد. من هم بعد از المپیک با این شرایط برای حضور در بازی های آسیایی برنامه دارم.

برای تکرار موفقیت های ورزشی در سال 99 چگونه هدفگذاری کرده ای؟

فعلا که ویروس کرونا دنیا را اسیر خودش کرده است. کلیه فعالیت ها یا تعطیل است و یا جسته و گریخته با رعایت ضوابط سفت و سخت بهداشتی و پزشکی قرار است انجام شود. به همین دلیل خیلی نمی شود تا روشن شدن وضعیت به صورت قطعی به جز مواردی که عرض کردم فعالیت یا برنامه ریزی جدی دیگری داشت. هنوز فدراسون جهانی تیروکمان هیچ برنامه ای برای سال 2020 ارایه نداده است. همه مسابقات تعطیل است. کاپ آسیایی تایلند در سال گذشته و مسابقات جهانی شانگهای و برلین هم در سال 99 جزو همین تورنمنت هایی بودند که لغو شدند و هنوز هم مسشخص نیست چه زمانی قرار است دوباره برنامه ریزی و برگزار شوند. قطعا درآینده هر برنامه ریزی که توسطه فدراسیون، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک برنامه ریزی شود ماهم تابع آن هستیم.

به سال 98 برگردیم. چه اتفاقی افتاد که بعد از یک دوری طولانی مدت، دوباره برگشتی؟

خودتان بهتر می دانید که چه حواشی برایم  به وجود آمد تا از تیروکمان دور شدم. اما ناخواسته از تیم ملی تیروکمان دور افتادم و جدا شدم. اصلا هم دوست ندارم به گذشته برگردم وخاطرات تلخ قبل را دوباره مرور کنم. خدا را شکر الان که با دعوت و حمایت دکتر صالحی امیری،  رییس کمیته ملی المپیک  و درخواست آقای شعبانی بهار، رییس فدراسیون تیروکمان به اردوی تیم ملی برگشتم، با حمایت و پشتیبانی این عزیزان خیلی با روحیه و انگیزه بالا به تیم ملی برگشتم و موفق شدم برای کاروان المپیکی تیروکمان ایران سهمیه ورودی کسب کنم. البته در یک زمان کم و اندک که خیلی فرصت برای آماده سازی و تمرکز داشتن برای هدفگیری بهتر در اختیار نداشتم. من زمانی که از اردوی تیم ملی به خاطر شرایطی که عرض کردم دور بودم،  تمریناتم را ادامه دادم تا از وضعیت نرمال قبلی خیلی فاصله نداشته باشم.

و در این مدت دیگر کاملا جا افتادی.

خوشبختانه اگرچه بعد از بازگشت دوباره به تیم ملی تیروکمان فرصت محدودی برای آماده سازی و هدفگیری بهتر داشتم، اما سعی کردم از تجربه ام در این مسیر سخت و دشوار استفاده کنم. من بعد از بازی های آسیایی 2018 جاکارتا به جز حضور در جام جهانی هلند و رقابت های آسیایی تایلند، فرصت حضور در هیچ تورنمنت تدارکاتی یا مسابقه ای برون مرزی دیگر برای آماده تر ظاهر شدن و ارتقاء رکوردی خود نداشتم. اما خدا را شاکرم که خیلی کمکم کرد تا موفق شدم با همین شرایط که عرض کردم تیروکمان ایران را صاحب یک سهمیه ارزشمند در بازی های المپیک توکیو کنم. من سهمیه المپیک را در مسابقات آسیایی تایلند گرفتم و از نظر نتیجه واقعا برایم این اتفاق، امیدوار کننده بود که نویدبخش کسب نتیجه و سهمیه تیمی تیروکمان در المپیک پیش رو نیز خواهد بود.

 

captcha
تازه ها
بیشتر