ورزش ایران / شناسه خبر: 101624 / تاریخ انتشار : 1399/2/5 15:51
|

نظر کارشناسان درباره مربی ایرانی در والیبال / اعتماد، تجربه، دانش و دستمزد خوب

بر خلاف نظر کارخانه، سه کارشناس دیگر معتقد بودند که شرایط فراهم است و اصلاً بهترین فرصت برای انتخاب گزینه داخلی است.

یکی از بحث‌های مهم و داغ ورزش ایران در هفته‌های اخیر، ماجرای سرنوشت نیمکت تیم ملی والیبال است. جایگاهی که پس از تعویق المپیک و با تصمیم فدراسیون، خالی شد و حالا چند روزی است که فدراسیون به طور رسمی به دنبال جانشین کولاکوویچ می‌گردد. به همین خاطر هم موضوع اصلی تنها برنامه تخصصی تلویزیون که به طور مشخص به رشته‌های غیر فوتبالی می‌پردازد، همین ماجرا بود.
در برنامه "رکورد" که صبح جمعه روی آنتن شبکه سه رفت، چند کارشناس و مربی والیبال به بحث و تبادل نظر درباره انتخاب سرمربی آینده تیم ملی والیبال پرداختند. مربی که البته فعلاً بیش از هرچیز، صحبت‌ها درباره ایرانی یا خارجی بودن آن است و البته همه چیز به این سمت می‌رود که پس از یک دهه، یک ایرانی هدایت والیبالیست‌ها را بر عهده بگیرد.
در این برنامه یک چهره قدیمی و باسابقه یعنی حسینعلی مهرانپور به همراه یکی از مربیان جوان ایران یعنی علیرضا طلوع کیان میهمان حضوری بودند و مصطفی کارخانه و جواد محتشمیان هم روی خط زنده آمدند و نظراتشان را مطرح کردند.
 
آمادگی داخلی
یکی از موضوعاتی که محل اختلاف بین برخی کارشناسان بود، همان مسأله قدیمی و همیشگی بود که در گذشته هم بارها شاهدش بودیم. اینکه آیا جو و شرایط جاری حاکم بین مربیان داخلی، این اجازه را می‌دهد تا یکی از آنها هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرد؟
در این میان مصطفی کارخانه پاسخش به این سوال منفی بود و گفت: «به نظر من فعلاً این وفاق در بین مربیان داخلی وجود ندارد. هر کدام فکر می‌کنیم از دیگری بیشتر می‌دانیم و هیچ کدام، شخص دیگر را قبول ندارد. به همین خاطر فکر می‌کنم هنوز از این لحاظ آمادگی انتخاب یک گزینه داخلی را نداریم.»
او همچنین در ادامه نظر دیگری هم درباره انتخاب مربی ایرانی داشت: «در این میان اگر هم بخواهیم گزینه ایرانی بگذاریم، نباید مهره سوزی کنیم و از چهره‌هایی استفاده کنیم که آبدیده و با تجربه باشند. من خودم زمانی در 38 سالگی نباید مربی تیم ملی می‌شدم که شدم اما حالا در اوج پختگی و تجربه اصلاً گزینه نیستم!»
بر خلاف نظر کارخانه، سه کارشناس دیگر معتقد بودند که شرایط فراهم است و اصلاً بهترین فرصت برای انتخاب گزینه داخلی است.
جواد محتشمیان با زدن مثالی درباره انتخاب داوران ایرانی برای دربی سرخابی‌های پایتخت گفت: «ما برای قضاوت رقابت فوتبال استقلال و پرسپولیس هم سال‌ها فکر می‌کردیم که داوران ایرانی از پس آن برنمی‌آیند و داور خارجی می‌آوردیم و می‌گفتیم داوران ایرانی و شرایط داخل آمادگی این کار را ندارد. با این حالا بالاخره این تصمیم را گرفتیم و دیدیم که چقدر اتفاق خوب و ماندگاری هم شد. حالا هم همین شرایط است و نباید از این انتخاب و تصمیم بترسیم.»
 
دستمزد متناسب
یکی از موضوعاتی که مورد تأیید همه کارشناسان بود، بحث شیوه قرارداد و دستمزد مربی ایرانی تیم ملی بود.
علیرضا طلوع‌کیان در این باره گفت: «یکی از شاخص‌ها دستمزد است، اگر دستمزد خوب به مربی ایرانی بدهیم در واقع به او شخصیت و اعتبار می‌دهیم. بازیکن هم می‌گوید سطح این مربی بالاست. مربی باید برای هدایت تیم ملی متمرکز باشد و دیگر نیازی به کار کردن در باشگاه‌ها نداشته باشد. به همین خاطر باید تأمین باشد. اتفاقی که باعث می‌شود تا مربی به طور کامل توجهش را روی تیم ملی، زیر نظر گرفتن لیگ و مسابقات رده‌های پایه بگذارد و از طرف دیگر هم ارزش و جایگاهش حفظ شود.»
captcha
تازه ها
بیشتر