ورزش ایران / شناسه خبر: 101647 / تاریخ انتشار : 1399/2/6 16:24
|

قطر و عربستان، رو در روی هم برای میزبانی بازی‌های آسیایی / سرمایه‌دارها دست به جیب می‌شوند

قطر و عربستان هر دو درخواست داده‌اند اما از حالا می‌توان پیش بینی کرد که شانس قطر به خاطر تجربه‌ای که دارد و میزبانی‌هایی متعددی که پشت سر گذاشته، بیشتر است.

آزاده پیراکوه - در روزهای بلاتکلیفی و در شرایطی که کسی نمی‌تواند با قاطعیت بگوید، چه چیزی پیش روی دنیاست؛ چه برسد به ورزش؛ شیخ کویتی به دنبال انتخاب میزبان بازی‌های آسیایی 2030 است. شورای المپیک آسیا که شاید بتوان این شورا را در یک نام، یعنی شیخ احمد؛ خلاصه کرد تا 22 آوریل مهلت داده بود که اگر کشوری خواهان میزبانی این رویداد است، آمادگی خود را همراه با تأییدیه های لازم از سوی دولت به صورت کتبی به مقر این شورا در کویت اعلام کند که با عبور از این تاریخ، مشخص می‌شود که تنها دوحه و ریاض خواهان این میزبانی بوده‌اند.
18 دوره از بازی‌های آسیایی برگزار شده و میزبان دوره نوزدهم و بییستم هم مشخص شده‌اند که از این 20 دوره، دو بار هند از جنوب آسیا میزبان بوده و دو بار هم  تهران و دوحه از غرب آسیا. بقیه بازی‌ها، میزبانی به شرق آسیا رسیده که یا میزبانی کرده‌اند یا قرار است در دو دوره پیش رو میزبانی کنند. از بین کشورهایی که میزبانی بازی‌های آسیایی را بر عهده گرفته‌اند، تایلند و شهر بانکوک با چهار میزبانی بیشترین سهم را دارند و کره هم با سه میزبانی در رده بعدی است. البته چین و ژاپن هم هر کدام دو دوره بازی‌های آسیایی را میزبانی کرده‌اند اما با توجه به اینکه هانگژو چین، در سال 2022 و آیچی و ناگویا ( به طور مشترک) از ژاپن، در سال 2026 میزبان هستند، چین و ژاپن هم به سه میزبانی می‌رسند  و  در این شرایط است که حالا غرب آسیا قدم جلو گذاشته تا برای سومین بار، میزبانی این بازی‌ها را به این منطقه بیاورد، آنهم در شرایطی که در این منطقه مسائل مختلفی بین کشورها وجود دارد و همه چیز در میدان ورزشی تعیین نمی‌شود.
فردی هم که قرار است حرف آخر را بزند، خیلی ورزشی نیست و در این شرایط است که باید منتظر دخیل بودن عوامل مختلف در معرفی میزبان بازی‌های آسیایی باشیم.
نکته قابل توجه این است که دوحه یک بار در سال 2006 میزبانی بازی‌های آسیایی را داشته و آنهایی که این بازی‌ها را از نزدیک دیده‌اند، بر این باورند که بی‌تردید یکی از بهترین دوره بازی‌های آسیایی شکل گرفت. معضلات مالی که در جریان بازی‌های اینچئون برای کره‌ای‌ها پیش آمد، یا ناتوانی اندونزی در فراهم کردن شرایط خوب برای میهمانان هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی  (تا جایی که شورای المپیک آسیا برای حمایت از این کشور وارد عمل شد)، باعث شده تا پول حرف اول را در انتخاب بزند. پیش‌تر و در حاشیه بازی‌های آسیایی اینچئون، وقتی از شیخ احمد درباره علت واگذاری میزبانی به برخی کشورها مثل اندونزی پرسیدم، این پاسخ را داد که شورای المپیک آسیا به دنبال فعال کردن کشورهای مختلف است اما او در این رابطه حرفی نزد که خیلی از کشورها خواهان گرفتن میزبانی نیستند و اوضاع اقتصادی، اجازه پا پیش گذاشتن را نمی‌دهد. اگر برای شورای المپیک آسیا این اهمیت داشت که همه کشورهای آسیا درگیر شوند، حتماً تایلند تا حالا چهار بار میزبان نشده بود، یا سه بار میزبانی به چین، ژاپن و کره نرسیده بود.
همیشه عوامل مختلفی در انتخاب میزبان دخیل بوده‌اند اما این دوره بحث مالی حرف اول را می‌زند که البته هم عربستان و هم قطر، در این زمینه مشکلی ندارند و اینجاست که شاید تجربه قطری‌ها به کمک‌شان بیاید.
در سال‌های اخیر قطر میزبانی رویدادهای مختلفی را پشت سر گذاشته و همه رویدادها را در بهترین شرایط برگزار کرده، ضمن اینکه جام جهانی 2022 را هم در پیش دارد. در این شرایط بعید است نتواند برای بار دوم میزبانی بازی‌های آسیایی را بگیرد؛ به خصوص اینکه به دنبال فراهم کردن شرایط برای گرفتن میزبانی المپیک در سال‌های آینده است و رقابت‌هایی با شکل و ساختار بازی‌های آسیایی در فاصله 14 سال بعد از بازی‌های 2006، فرصت خوبی برای به رخ کشیدن توانایی برگزاری رقابت‌هایی در سطح المپیک است.
 
عربستان، به دنبال تطهیر چهره‌ از راه ورزش
قطر و عربستان هر دو درخواست داده‌اند اما از حالا می‌توان پیش بینی کرد که شانس قطر به خاطر تجربه‌ای که دارد و میزبانی‌هایی متعددی که پشت سر گذاشته، بیشتر است؛ اما نباید از یک موضوع غافل شد. هر کدام از این کشورها از حالا دست به کار می‌شوند تا به هر قیمتی شده، میزبانی را بگیرند. در این بین قطر دنبال فراهم کردن مقدمات گرفتن میزبانی المپیک است و عربستان می‌خواهد چهره سیاسی‌اش را تطهیر کند اما آیا این امکان برایش فراهم می‌شود؟ شیخ احمد معاملات و معادلات پیچیده‌ای دارد و حتماً در جایی دورتر از ورزش مشخص می‌شود که میزبانی به کدام یک از کشورها می‌رسد اما از این نکته نباید غافل شویم  که عربستان به خاطر جنگ با یمن و برخی واکنش‌های سیاسی‌اش در منطقه، در تضاد با ارزش‌های المپیک است و شاید به همین علت و البته بی‌تجربگی در برگزاری بازی‌های چند رشته‌ای، به اندازه قطر شانس نداشته باشد.
 
پاییز، معرفی میزبان
اگر IOC (کمیته بین‌المللی المپیک)، هفت سال زودتر میزبان بازی‌های المپیک تابستانی، زمستانی و نوجوانان را تعیین می‌کند، شورای المپیک آسیا، فاصله زمانی 10 ساله را در نظر گرفته و به همین خاطر قرار است نوامبر 2020 و در حاشیه بازی‌های ساحلی آسیا، از بین دوحه و ریاض یکی به عنوان میزبان بازی‌های 2030 انتخاب شود. مگر اینکه تا آن زمان، همچنان همه چیز تحت تأثیر ویروس کرونا باشد و زمان یا روش دیگری برای انتخاب میزبان در نظر گرفته شود.
captcha
تازه ها
بیشتر