ورزش ایران / شناسه خبر: 101648 / تاریخ انتشار : 1399/2/6 17:31
|

سیاسی‌کاری هیأت رئیسه جهانی وزنه برداری با پدرخوانده

قطعاً تاماش آیان بعد از تجربه سالها حضور در مقام تصمیم سازی جهانی، ختم سیاسی کاری و بازیخوانی است. به همین دلیل او اینقدر راحت از این افراد رودست نمی‌خورد.

 
رضاعباسپور -  سرپرست آمریکایی فدراسیون جهانی وزنه برداری درحالی که هنوز چند روزی از دعوای او با آیان بر سر کرسی ریاست جهانی نگذشته است، برای پدرخوانده حکم سفیری فدراسیون جهانی وزنه برداری را صادر کرد؛ حکمی عجیب که ابهام‌های زیادی را به همراه دارد  چرا که همین افراد، یعنی اعضای هیأت رئیسه فدراسیون جهانی و در رأس آنها اورسلا پاپاندری، سرپرست آمریکایی موقت این مجموعه مدت‌ها است با پرونده سازی و تخریب سابقه طولانی مدت پیرمرد کهنه‌کار مجارستانی در وزنه برداری، هر کاری از دستشان برآمده کرده‌اند تا نیم قرن اعتباری که تاماش آیان در وزنه برداری و ورزش جهان برای خود دست و پا کرده بود را از بین ببرند و حالا جالب است که او را به عنوان سفیر معرفی می‌کنند.
 
راهی برای حفظ وجهه بین‌المللی
همین چند روز پیش بود که اعضای هیأت رئیسه فدراسیون جهانی وزنه برداری و در رأس آنها اورسلا پاپاندریا، رئیس موقت فدراسیون جهانی وزنه برداری اعلام کرد که پرونده فسادهای مالی و اخلاقی تاماش آیان را به مراجع قضایی ارسال کرده‌اند. بعد از این ماجرا بود که تاماش آیان مجبور شد برای حفظ آبرو و اعتبار خود از ریاست فدراسیون جهانی استعفا بدهد. استعفایی که باعث افزایش قدرت آمریکایی‌ها در فدراسیون جهانی شد و باعث شد تا جایگاه اورسلا به عنوان سرپرست موقت در این مجموعه بیش از قبل شود. بعد از آن نیز مجدداً سرپرست آمریکایی فدراسیون جهانی فقط به این موضوع بسنده نکرد، بلکه به توصیه او تعدادی از اعضای هیأت رئیسه جهانی با انجام مصاحبه‌های مختلف حسابی از خجالت پدرخوانده وزنه برداری درآمدند. اما هنوز مدت زمان زیادی از این ماجرا نگذشته که بار دیگر همین افرادی که به دنبال تخریب وجهه و اعتبار سیاسی و ورزشی تاماش آیان در محاکم قضایی بوده و هستند، کنار پدرخوانده ایستادند و پس از گرفتن عکس یادگاری با اهدای حکم سفیر رسمی فدراسیون جهانی وزنه برداری به آیان از زحمات و نیم قرن تلاش او در وزنه برداری دنیا تشکر و قدردانی کردند!
قطعاً تاماش آیان بعد از این همه سال چشیدن سرد و گرم و فراز و فرود وزنه برداری در مقام تصمیم سازی جهانی، ختم سیاسی کاری و بازیخوانی است. به همین دلیل او اینقدر راحت از این افراد رودست نمی‌خورد. اما بالاخره اینطور که از شواهد مشخص است، خود آیان هم می‌داند که دیگر تاریخ مصرف مدیریتش در وزنه برداری جهان تمام شده و قبول داشته باشد یا نه، باید از همه این بازی‌ها فاصله بگیرد. اگر چه شاید برای اینکه فراموش نشود، پست‌های تشریفاتی را بپذیرد.
 
انتقال مقر فدراسیون جهانی به لوزان
سال‌ها است که آمریکایی‌ها دنبال این هستند تا دوباره مدیریت فدراسیون جهانی وزنه برداری را در دست بگیرند. این اتفاق حالا برای آنها با قدرت گرفتن اورسلا پاپاندریا معاون پیشین بانوان فدراسیون جهانی و سرپرست فعلی این مجموعه بیش از پیش قوت گرفته و به حقیقت نزدیک شده است. اورسلا امروز به عنوان سرپرست موقت فدراسیون جهانی قدرت حاکمیت و نظارت بر هیأت رئیسه جهانی را در اختیار دارد. به همین دلیل او اولین حرکتی که برای انتقال کامل و قطعی این قدرت انجام داد، بعد از خنثی کردن سیاسی کاری‌های آیان، تغییر مقر اصلی فدراسیون جهانی وزنه برداری بعد از 50 سال از بوداپست مجارستان به لوزان سوییس بود. ضمن اینکه او دستیار و دبیر آمریکایی خود یعنی  فیل اندروز را به عنوان معاونت و مدیر کل IWF  گزینش کرده تا از این پس اندروز در لوزان سوییس سازماندهی و ابتکار عمل وزنه برداری برای برنامه ریزی‌های آتی جهانی را در دست بگیرد. وظایف اندروز شامل پشتیبانی هیأت اجرایی در جست‌وجوی مدیرکل جدید و دائم برای خدمت در لوزان است چرا که در آینده تمامی فعالیت‌های IWF به سوییس منتقل می‌شود. این یعنی کنار زدن خواسته یا ناخواسته محمدجلود عراقی دبیرکل جهانی وزنه برداری. بنابراین اینطور به نظر می‌رسد، آمریکایی‌ها اورسلا را حمایت می‌کنند تا او باردیگر به‌واسطه جایگاه و نفوذ خوبی که در سیستم جهانی وزنه برداری پیدا کرده است، ریاست فدراسیون جهانی وزنه برداری را بعد از سال‌ها دوباره برای آنها به ارمغان بیاورد.
captcha
تازه ها
بیشتر