ورزش ایران / شناسه خبر: 101669 / تاریخ انتشار : 1399/2/7 17:35
|

رضا صالحی امیری: تأمین منابع ما بستگی به شرایط خزانه دارد / لیستی از روسای بازنشسته در وزارت است

مین نشست خبری رئیس کمیته ملی المپیک به صورت آنلاین برگزار می‌شود تا رضا صالحی امیری از اتفاق‌های کمیته بگوید، تصمیمات هیأت اجرایی و البته اوضاع مالی این روزهای ورزش.

 
ایران ورزشی - دومین نشست خبری رئیس کمیته ملی المپیک به صورت آنلاین برگزار می‌شود تا رضا صالحی امیری از اتفاق‌های کمیته بگوید، تصمیمات هیأت اجرایی و البته اوضاع مالی این روزهای ورزش که متأثر از شرایط بد اقتصادی کشور است.
 
دبیر برای سال جدید 60 تا 70 میلیارد بودجه نیاز دارد
رئیس کمیته ملی المپیک در شروع صحبت‌هایش از نشست هیأت اجرایی با علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی می‌گوید و در لابلای صحبت‌هایش از او تقدیر می‌کند: «در جلسه هیأت اجرایی با رئیس فدراسیون کشتی صحبت کردیم. آقای دبیر درباره شرایط شان توضیح دادند و گفتند به دلیل گستردگی کشتی، بودجه مورد نیاز این فدراسیون برای یک سال ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان است. البته ایشان در راستای درآمدزایی هم اقداماتی داشته‌اند. عملکرد آقای دبیر در هشت ماه گذشته قابل تقدیر است. او کشتی را سازماندهی کرده است و منابع مالی از بیرون جذب کرده و همچنین توانسته ارتباط  خوبی با رسانه داشته باشد و با اهالی کشتی ارتباط خوبی برقرار کرده است.»
 
حقوق دلاری ورزشکاران سر جایش است
صالحی امیری در بخشی از توضیحاتش به موضوع بورسیه ورزشکاران المپیکی اشاره می‌کند و ماجرای پرداخت ماهیانه 500 دلار: «۱۰ نفر از قهرمانان بورسیه شده‌اند که IOC آن را تعهد کرده است این بورسیه را ادامه بدهد و ماهی ۵۰۰ دلار بدهد. چون امکان انتقال پول نیست ما معادل ریالی را به فدراسیون‌ها می‌دهیم تا به ورزشکاران بدهند و IOC هم مبلغ دلاری را به ذخیره ما واریز می‌کند.»
 
تعهد تازه‌ای در قبال حقوق ورزشکاران ایجاد نمی‌کنیم
موضوع حقوق المپیکی‌ها که قرار بود به مدت یک سال پرداخت شود، یکی دیگر از دغدغه‌هاست با این محور که با توجه به تعویق المپیک، آیا یک سال به حقوق المپیکی‌ها اضافه می‌شود؟ پاسخ صالحی امیری در این رابطه منفی است. چرا که معتقد است در شرایط فعلی اقتصادی نباید تعهد ایجاد کرد: «ما مصوب کردیم کسانی که سهمیه بگیرند معادل ۶۰ میلیون تومان برای یک سال دریافت کنند. نیمی از این مبلغ پرداخت شده و الان در ستاد عالی بازی‌ها در مورد پرداخت نیم سال دوم بحث است. آن چیزی که قطعی است حقوق کسانی که سهمیه گرفته‌اند پرداخت می شود اما برای زمان آن در حال مذاکره‌ایم. ممکن است این مبلغ در شش ماه منتهی به المپیک پرداخت شود تا بخشی از مشکلات ورزشکاران رفع شود.»
صالحی امیری موضوع اضافه شدن 60 میلیون تومان ( برای 12 ماه بیشتر) را رد می‌کند و می‌گوید: «در شرایط فعلی اقتصادی و با توجه به اینکه نمی‌خواهیم بدقول شویم، تعهد تازه‌ای ایجاد نمی‌کنیم. ممکن است شرایط خوب شود و در این صورت حتماً ورزشکاران را بیشتر حمایت می‌کنیم اما فعلاً نمی‌توانیم بابت تعویق المپیک، حقوق بیشتری به ورزشکاران پرداخت کنیم.»
 
مربیانی که حقوق نگرفته‌اند، به وزارت مراجعه کنند
او درباره مربیانی که حقوق‌شان پرداخت نشده، نیز راه حلی دارد: «در این زمینه هر فردی که دریافتی نداشته است باید به خانم فرامرزیان یا آقای علی‌نژاد مراجعه کند چرا که پرداختی‌های مرحله اول بر عهده وزارت ورزش بوده است.»
 
الگوی تعیین بودجه فدراسیون‌ها تغییر می‌کند
رئیس کمیته ملی المپیک با تأکید بر اینکه به احتمال زیاد، اواخر اردیبهشت ماه، اولین پرداختی به فدراسیون‌ها انجام می‌شود، به سوال ایران ورزشی درباره نحوه تخصیص بودجه پاسخ می‌دهد. سال قبل تعیین سقف برای بودجه فدراسیون‌ها، انتقادهای زیادی را به همراه داشت. گویا امسال این روش تغییر کرده اما مشخص نیست تا چه حد نظر فدراسیون‌های المپیکی تأمین می‌شود: «بودجه ۹۹ ما اقتضایی خواهد بود. جدول بودجه فدراسیون‌ها طراحی شده است اما  امسال تفاوتی با سال‌های قبل دارد و روند تأمین منابع ما بستگی به دریافتی دارد، چون شرایط خزانه مناسب نیست. در سال ۹۹، مبلغ ۳۰  میلیارد تومان کمک مستقیم به فدراسیون‌ها است و ۳۰ میلیارد هزینه المپیکی و بازی‌های ساحلی است. بودجه پرسنلی و هزینه زیرساخت و تجهیزات هم هست.» او با این توضیح درباره الگوی تعیین سهم هر فدراسیون توضیح کلی می‌دهد: «ما در دو جلسه روی این موضوع بحث کردیم. بودجه نویسی در ورزش قهرمانی مبتنی بر شاخص‌های معین نیست اما هیأت اجرایی مصوب کرد افتخاری با کمک نخبگان الگویی را بیاورد و پس از تصویب، اجرایی شود. ۱۰ آیتم را هم تعریف کرده‌ایم و بر اساس آن ضریب به فدراسیون داده می‌شود. سعی می‌کنیم بودجه را عادلانه و منطبق با ضوابط و شاخص‌ها پرداخت  کنیم. به این ترتیب که برای فدراسیونی مثل هاکی که  کف دریافتی را دارد، یک مبلغی در نظر می‌گیریم و سپس همینطور که در این جدول بالاتر می‌رویم، فدراسیون‌ها بر اساس ضریبی که دارند، بودجه دریافتی‌شان بیشتر می‌شود.»
 
بودجه را با مدیریت بحران تعریف می‌کنند
رئیس کمیته ملی المپیک که همواره درباره مسائل مالی با اعتماد به نفس بالایی صحبت کرده، این بار در لابلای صحبت‌هایش اما و اگر می‌آورد: «امسال شرایط کاملاً متفاوت و متأثر از بحران کرونا است به همین دلیل با احتیاط از موضوع بودجه و عمل به تعهدات در قبال فدراسیون‌ها حرف می‌زنیم. تعهد صد درصدی منوط به دریافت کامل از خزانه است. شرایط کشور در سال جاری خیلی خاص است و بودجه را با مدیریت بحران تعریف می‌کنند.»
 
از بازنشستگی داورزنی خبر ندارم
صالحی امیری در مورد صحبت‌هایی که درباره روسای برخی فدراسیون‌ها و بازنشسته بودن آنها مطرح شده مانند محمدرضا داورزنی، توضیح کوتاهی می‌دهد: «از این موضوع بی‌اطلاعم. البته لیستی در وزارت ورزش است که این افراد باید به دلیل ۳۵ سال به بالای خدمت باید بازنشسته شوند، درست است اما اینکه نام چه کسانی در این لیست است را نمی‌دانم و در جریان نیستم.»
 
مقابل تعدیل نیرو ایستاده‌ام
رئیس کمیته ملی المپیک به اقدام صورت گرفته در برخی از فدراسیون‌ها برای تعدیل نیروها و اینکه چرا حمایتی از آنها نمی‌شود، اینطور واکنش نشان می‌دهد: «با این مسأله موافقم. این مسأله برای ما در ارتباط با هتل و آکادمی وجود دارد، دو نفر را به دلیل ناکارآمدی تعدیل کردیم اما به خاطر شرایط فعلی تأکید کرده‌ام که افراد به کار گرفته شوند تا مشکلی برای‌شان ایجاد نشود. تذکر شما را هم در نشست با فدراسیون‌ها منتقل می‌کنم.»
 
تعیین تکلیف حامی مالی کاروان المپیک
رئیس کمیته ملی المپیک درباره حامی مالی کاروان ایران می‌گوید: «با سه اسپانسر مذاکره کرده و با «ایران نوین»  به توافق رسیده بودیم. به خاطر تعویق المپیک قرارداد لغو شد چون قرارداد تا مردادماه بود. قرار است هفته آینده جلسه دوباره‌ای داشته باشیم و درباره تمدید قرارداد و زمان آن صحبت کنیم.»
 
تجهیزات به خانه ورزشکاران می‌فرستیم
او در بخشی از صحبت‌هایش هم به فراهم کردن شرایط  تمرین در برخی از فدراسیون‌ها اشاره دارد: «پیمان فخری پیشنهادی در مورد چگونگی تمرین ورزشکاران مطرح کرده تا بتوانیم شرایط را بهتر کنیم. پیشنهاد این است که تجهیزات لازم مهیا شود تا ورزشکاران در صورت ادامه بحران کرونا بتوانند در منزل در شرایط بهتر و با نظارت مستقیم مربیان‌شان، تمرینات را دنبال کنند.»
captcha
تازه ها
بیشتر