ورزش ایران / شناسه خبر: 101742 / تاریخ انتشار : 1399/2/12 17:17
|

کرونا کشتی را می‌بلعد؟

اگر شرایط به همین منوال پیش برود، اتحادیه جهانی کشتی، علاوه بر لغو بازی‌های المپیک توکیو در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ و...هیچ برنامه دیگری برای برگزاری مسابقه‌های کشتی قهرمانی جهان نمی‌تواند داشته باشد.

 
ناصر انصافی‌مقدم - شیوع یک بیماری در سطح دنیا به نام کرونا ظاهراً قرار است که جهان را ببلعد و هیچ چیزی از خودش به جا نگذارد. از زمان شیوع این بیماری در تمام دنیا صحبت از عواقب اقتصادی این بیماری است و همه غافل از اینکه این ویروس منحوس حتی به ورزش هم رحم نمی‌کند و آسیب‌های جدی به آن می‌زند. این بیماری چند ماهی است که ورزش دنیا را تعطیل کرده اما چه کسی فکر می‌کرد که این تعطیلی یک سال یا دو سال یا اصلاً برخی از رشته‌ها را برای همیشه تعطیل کند؟
با شیوع ویروس کرونا، اتحادیه جهانی کشتی، دستور لغو و تعطیلی برگزاری سایر رقابت‌های بین‌المللی کشتی باقیمانده در سال جاری و حتی رقابت‌های گزینشی المپیک را صادر کرد لیکن دستور کمیته بین‌المللی المپیک مبنی بر تعویق یکساله برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بسیار مهم‌تر از تصمیم اتحادیه جهانی کشتی بود و ابتدا به ساکن شوک بزرگی به ورزش دنیا که کشتی بخشی مهمی از آن است وارد آورد.
اگرچه در وهله نخست، اینطور به نظر می‌رسد تعویق یکساله المپیک فرصت مغتنمی برای آماده‌سازی بیشتر کشتی‌گیران جهان است، به ویژه آنهایی که دچار مصدومیت و آسیب‌دیدگی شدند اما واقعاً چند درصد از قهرمانان کشتی دنیا که طی سه، چهار سال اخیر برای حضور در المپیک دندان تیز کرده بودند، اکنون مصدوم و آسیب‌دیده هستند؟ کیست که نداند قلب همه قهرمانان کشتی جهان برای حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو در زمان از پیش تعیین شده و موعد مقرر می‌تپد و به اصطلاح «ته دل آنها برای حضور در این المپیک ریسه می‌رود.»
کشتی‌گیران جهان اینک در شرایط قرنطینه و بیم و امید به سر می‌برند و تمرینات خود را به صورت «کجدار و مریز» و به تنهایی و نه گروهی انجام می‌دهند. اردوهای آماده‌سازی تعطیل شده و قهرمانان کشتی شور و اشتیاق و انگیزه لازم را برای تمرین کردن ندارند. این شرایط ناجور و سخت در کشتی همه کشورهای دنیا دیده می‌شود؛ ایرانی‌ها، روس‌ها، آمریکایی‌ها، ترکیه‌ای‌ها، ژاپنی‌ها، گرجی‌ها، آذربایجانی‌ها، ازبک‌ها، قزاق‌ها، کره‌ای‌ها، بلغاری‌ها، مجاری‌ها، لهستانی‌ها، آلمانی‌ها، کوبایی‌ها و... اردوهای دسته‌جمعی و هدفمند برای کشتی‌گیران خود ندارند چرا‌که بیماری مرموز و ناشناخته «کرونا» کشتی و البته ورزش همه کشورهای دنیا را به شدت تحت تأثیر خود قرار داده است. 
این نگرانی در حالی بود که مسأله‌ مهم دیگری به تازگی ذهن کشتی‌گیران دنیا را مشغول و آنان را از هدف بزرگ‌شان دور کرده است. این مسأله مهم که از چند روز پیش و با اظهارنظر دو ستاره کشتی آذربایجان یعنی جبرئیل حسن‌اف و حاجی علی‌اف به وجود آمد. این دو کشتی‌گیر به صراحت اعلام کردند که المپیک توکیو در سال 2021 هم برگزار نمی‌شود و قبل از این هم خبر داشتند که در سال 2020 امکان برگزاری این بازی‌ها وجود ندارد.
این نگرانی در حالی به راه افتاده بود که از چند روز پیش و بعد از اظهارنظر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن موجی از نگرانی در بین علاقه‌مندان به ورزش دنیا به راه افتاد. آبه هم خیلی صریح به کمیته بین‌المللی المپیک این هشدار را داد که به طور کامل این دوره از بازی‌های المپیک لغو شود. یعنی المپیک ۲۰۲۰ توکیو در سال ۲۰۲۱ هم برگزار نشود و کاملاً این دوره المپیک از چرخه چهار ساله بازی‌های المپیک خارج و حذف شود؛ کما اینکه در سال‌های بسیار دور و در زمان دو جنگ جهانی اول و دوم که دنیا درگیر جنگ بود، چند دوره بازی‌های المپیک برگزار نشد!
صحبت‌های اخیر و جدی مسئولان ورزش ژاپن و از جمله رئیس کمیته ملی المپیک و همچنین نخست وزیر این کشور به مسأله لغو و از دستور خارج شدن کلی و همیشگی بازی‌های المپیک توکیو، موج نگرانی‌ها را افزایش داده و حالا بسیاری احتمال لغو المپیک را محتمل‌تر از برگزاری آن می‌دانند.
اگر شرایط به همین گونه و با همین منوال پیش برود، اتحادیه جهانی کشتی با این بیماری هولناک علاوه بر لغو بازی‌های المپیک توکیو در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ و...هیچ  برنامه دیگری برای برگزاری مسابقه‌های کشتی قهرمانی جهان نمی‌تواند داشته باشد. اتفاقی که می‌توان جان نحیف و ضعیف شده کشتی دنیا را به طور کل از بین ببرد. رشته‌ای که در سال‌های اخیر به حدی ضعیف و آسیب‌پذیر شده بود که حتی بحث خروجش از المپیک بود و حالا احتمال با وارد شدن ضربات اقتصادی سنگین به آن اندک جانی را هم که برای حرکت کردن داشت را از دست می‌دهد.
captcha
تازه ها
بیشتر