ورزش ایران / شناسه خبر: 101762 / تاریخ انتشار : 1399/2/13 16:26
|

ایران ورزشی - علیرضا دبیر برای اولین بار بعد از حضورش به عنوان ریاست فدراسیون کشتی، نشستی را با اصحاب رسانه برگزار کرد. نشستی که برای اولین بار بعد از نزدیک به ۱۰ سال بین رییس فدراسیون کشتی و اصحاب رسانه برگزار می شد. آخرین رییس فدراسیون کشتی که با رسانه ها جلسه ای بررگزار کرد، محمد رضا یزدانی خرم بود. یزدانی خرم هم در یکی دو سال پایانی دوران ریاستش نتوانست نشستی را برگزار کند و بعد از او دو سال دوره سرپرستی خطیب بدون نشست با خبرنگاران سپری شد. بعد هم نوبت به رسول خادم رسید که در دوره ۶ الی ۷ ساله حضورش در کشتی نه به عنوان سرمربی تیم ملی و نه به عنوان رییس فدراسیون کشتی حاضر به برگزاری جلسه با خبرنگاران نشد و حالا علیرضا دبیر بعد از حضور ۱۰ ماهه در فدراسیون یک رکورد ۱۰ ساله را شکست.

به تنهایی تصمیم نمی گیرم

علیرضا دبیر، رییس فدراسیون کشتی در اولین بحث خود به چرخه انتخابی تیم‌های ملی کشتی و انتقاداتی که به این روش می‌شود، اشاره کرد. او با بیان اینکه در این باره به تنهایی تصمیم گیرنده نیست و به نظر جمعی کارشناسان و کادر فنی احترام می گذارد، گفت:« 2 ماه قبل از حضورم در انتخابات فدراسیون کشتی اقدام به بررسی و تدوین این چرخه کردیم. کشتی‌گیر باید خودش را به تیم ملی تحمیل کند و سرمربی نباید کشتی‌گیر را انتخاب کند. در همین زمینه هم امتیاز بندی کردیم؛ به عنوان مثال کسی که مدال دارد باید از کدام مرحله وارد شود و سایرین چطور، به همین دلیل اسمش را چرخه گذاشتم.»

قبلا انتخابی با تبصره و بند همراه بود

دبیر همچنین ادامه داد:« در دوره گذشته همواره فرایند انتخابی با تبصره و بند همراه بود که به نوعی برای دور زدن قانون استفاده می‌شد. عدم حضور در انتخابی کشتی از سال 1994 باب شد که نمی‌خواهم بگویم چه کسانی هستند. خیلی‌ها انتخابی نمی‌گرفتند، شاید خود من هم قانون را دور می‌زدم نه اینکه انتخابی شرکت نکنم حتما شرکت می‌کردم، اما بر اساس برنامه‌ریزی خودم شرکت می‌کردم.»

برای تک تک نفرات برنامه داریم

رییس فدراسیون کشتی درباره زمان برگزاری انتخابی تیم ملی هم گفت: « نمی‌توانیم کشتی‌گیر را به حال خود رها کنیم و برای تک تک نفرات برنامه داریم؛ کشتی‌گیر باید خودش را ثابت کند و همواره در اوج باشد. امسال با توجه به نزدیکی به المپیک مجبور شدیم مسابقات را دیرتر برگزار کنیم و تا حدود 2 ماه قبل از المپیک نهایی می شود.»

اعتقادی به اردوهای بلند مدت ندارم

دبیر با اشاره به کاهش تعداد اردوها و زمان آغاز تمرینات ملی‌پوشان و اینکه دیگر نمی خواهد اردوی بلند مدت برگزار کند، گفت: « اعتقادی به اردوهای بلند مدت ندارم. تنها تغذیه تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان روزانه حدود 300 میلیون تومان می‌شود. اما اینطور نیست که اردو نگذاریم، اما با اردوی بلندمدت مخالفم. اردوی زیاد سم است و به کشتی‌گیر آسیب می‌زدند. زندگی اردویی مانند زندگی هتلی نیست؛ تماماً استرس و درد است. البته نظر نهایی در همین باره هم با کادرفنی است.»

تعویق المپیک برای کشتی فرنگی خوب نشد

رییس فدراسیون کشتی درمورد تعویق المپیک و اینکه خیلی ها معتقدند به سود کشتی ایران شده، هم گفت: « این اتفاق درباره تمام کشورها صادق است. ممکن است برای همه در برخی موارد خوب یا بد شده باشد. شاید حتی در کشتی فرنگی برای ما خیلی هم خوب نشده باشد، کشتی‌گیری مانند نجاتی باید یک سال دیگر وزنش را کنترل کند تا بتواند در همین وزن بماند که کار سختی است.»

 

منطقی پشت تصمیم گیری ها نبوده

دبیر با بیان اینکه براساس طرحی که در نظر داریم برای سال‌های آینده کشتی برنامه‌ریزی کرده‌ایم، ادامه دارد:" فدراسیون کشتی در سال‌ها و ادوار قبل حتی یک برگ هم برنامه برای سال‌های آینده اش نداشته است. نمی‌دانیم در چند سال دیگر کجای کشتی دنیا می‌خواهیم باشیم. باید برای تمام مراحل برنامه داشته باشیم. تمام تصمیم‌گیری ها به صورت موردی و آزمون و خطا بوده است و منطقی پشت آن نبوده است. به همین دلیل است که چرخه را اعلام نمی‌کنیم چون در حال نظرسنجی از کارشناسان هستیم.»

 

بعد از 17 سالگی زمان آموزش فن نیست

علیرضا دبیر همچنین به برنامه ریزی برای رده پایه اشاره کرد:« اگر قرار باشد کشتی ایران تکان بخورد باید سطح دانش فنی مربیان نونهالان و نوجوانان بالا بیاید. اگر اصول کشتی به خوبی آموزش داده شود آینده خوبی خواهیم داشت. کشتی‌گیر بعد از 17 سالگی چیزی از نظر فنی یاد نمی‌گیرد شاید تنها حرکت یاد بگیرد. در مقابل تغییرات همیشه واکنش وجود دارد، اما برای اجرای برنامه‌های علمی و فنی برنامه داریم و مصر هستیم.»

 

قرارداد جدید دو برابر اسپانسر قبلی است

دبیر درخصوص اسپانسر جدید فدراسیون کشتی هم توضیحاتی داد:" قرارداد ما با حامی مالی جدید فدراسیون کشتی یک ساله و حدود 2 برابر حامی مالی قبلی فدراسیون است. دوستان لطف داشتند و برای کمک به کشتی ورود کردند.»

 

انتقادها درباره جام باشگاه های جهان را قبول دارم

او همچنین درباره برگزاری مسابقات کم اهمیتی همچون جام باشگاه‌های جهان که مورد انتقاد رسانه ها قرار گرفته، گفت: « البته من این انتقادات را قبول دارم اما بعد از نشست های زیادی که برگزار کردیم، مجبور به پذیرش برگزاری این مسابقات شدیم. هدف ما این است که کشتی‌گیران از این طریق تامین شوند. فدراسیون کشتی یک ریال هم در این زمینه هزینه نمی کند اما پولی از طریق اسپانسرها می آید که در نهایت هم به سفره کشتی گیران واریز می شود. سرمربیان تیم ملی بزرگسالان و مدیر تیم‌های ملی به هیچ عنوان نمی‌توانند در لیگ حضور داشته باشند. مربیانی که با فدراسیون قرارداد دارند و حقوق می‌گیرند نمی‌توانند در لیگ هم شرکت کنند چون باعث ایجاد شائبه می‌شود و ممکن است در اردوهای تیم ملی برای جذب کشتی‌گیران دخالت کنند. خود من هم برای حضور چند تیم مطرح رایزنی کرده‌ام که بعد از اینکه از سوی آنها قطعی شد اعلام می کنیم و قول گرفته‌ایم در هر دو رشته آزاد و فرنگی شرکت کنند.»

 

تغییرات حق مدیر است

رییس فدراسیون کشتی درخصوص انتقاد به تغییرات صورت گرفته در فدراسیون کشتی، گفت: « قرار نیست 4 سال با کسی که کمکی نمی‌کند همراهی کنیم. یکی دو کمیته دیگر ما هم وقت نمی‌گذارند که به آنها تذکر داده‌ام. تغییرات حق مدیر است اما این تغییرات بر اساس سیاست‌هایی که داریم انجام می‌شود.»

 

در انتخابات هیات ها دخالت نمی کنم

 او همچنین به بلاتکلیفی کشتی مازندران هم اشاره و بر بی طرفی اش در انتخابات هیات این استان تاکید کرد:« فردی را نیاز داریم که مدیر باشد و بتواند امکانات مالی را بیاورد. حتی عالیشان که به عنوان سرپرست معرفی شده است تا کنون یک بار هم ندیده‌ام. نقشی هم در تغییراتی که انجام شده، نداشته‌ام. ثمربخش در این سال‌ها یک تنه کشتی مازندارن را جلو برده است و از زحمات او هم تشکر می‌کنیم. به هر حال فکر می‌کنم در خوشبینانه‌ترین حالت انتخابات مازندارن تیر یا مرداد ماه برگزار شود چون شرایط مهیا نیست.»

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر