فوتبال ایران / شناسه خبر: 101857 / تاریخ انتشار : 1399/2/20 17:10
|
فاصله کیلومتری با واقعیت

چرا میزبانی جام ملت‌ها باورکردنی نیست؟

خبر میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ دنبال ساختن یک خبر جذاب است، غافل از اینکه فوتبال ایران باید برای رسیدن به شرایطی که بتواند میزبان جام ملت‌ها باشد، پیش‌تر توان مدیریت امور ساده خود را داشته باشد.

مازیار گیلکان| درخواست میزبانی فدراسیون فوتبال ایران برای برگزاری جام ملت‌های ۲۰۲۷ در شرایط امروز فوتبال ایران هرگز نمی‌تواند منطقی به نظر برسد، بخصوص در روزهایی که فدراسیون فوتبال ایران حتی در گرفتن تأیید اساسنامه و آیین‌نامه انتخابات دچار بحران است، از آینده خود خبر ندارد و نمی‌داند در چه تاریخی و با کدام اساسنامه می‌تواند رئیس قانونی آینده‌اش را بشناسد.
فدراسیون فوتبال که دچار پرونده بدهی‌های بزرگ است و با باشگاه‌های ورشکسته‌ای مواجه است که احتمالاً نمی‌توانند مجوز حرفه‌ای برای بازی در لیگ و لیگ قهرمانان آسیا دریافت کنند، از سوی ای‌اف‌سی با جریمه مواجه شده که چرا برای باشگاه‌های بدهکار مجوز حرفه‌ای صادر کرده و فدراسیون حتی نمی‌تواند قدمی تازه برای حق پخش تلویزیونی بردارد. باشگاه‌ها می‌گویند فدراسیون فوتبال توان خلق درآمد ندارد، باشگاه‌ها می‌گویند درآمد آگهی محیطی ناچیز است، از درآمد حق پخش اینترنتی چیزی نصیب‌شان نشده و نمی‌دانند با چه روشی به درآمد برسند. فوتبالی که با این بلبشوی اقتصادی روزها را می‌گذراند، چگونه می‌خواهد درباره برگزاری جام ملت‌های آسیا برنامه‌ریزی کند؟ فوتبالی که در بدیهی‌ترین مسائل اقتصادی دچار ناکارآمدی مدیریت است و درهای درآمدزایی نیز به رویش بسته‌اند، چگونه می‌تواند برگزارکننده جام ملت‌های آسیا باشد؟
برگزاری چنین رقابت‌هایی به ساز و کار اقتصادی پویا و سالم ورزشی نیاز دارد، به درهای باز برای درآمدزایی. فارغ از اینکه ورزشگاه‌های استاندارد، هتل‌ها و امکانات حمل و نقل و... از مهم‌ترین نکات برای میزبانی جام ملت‌ها هستند اما وقتی حتی در اقتصاد فوتبال ایران ساده‌ترین مسائل مثل حق پخش تلویزیونی و ... حل نشده، چطور می‌توان به برگزاری جام ملت‌ها فکر کرد؟
ممنوعیت‌هایی مثل ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مواردی مثل این را به موضوعات دیگر اضافه کنید تا ببینید درخواست میزبانی جام ملت‌های آسیا چقدر با واقعیت‌ها فاصله دارد.
فدراسیون فوتبال اما در تمام سال‌های گذشته کوششی برای اصلاح نظام اقتصادی فوتبال نکرده و حالا با خبر درخواست میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ دنبال ساختن یک خبر جذاب است، غافل از اینکه فوتبال ایران باید برای رسیدن به شرایطی که بتواند میزبان جام ملت‌ها باشد، پیش‌تر توان مدیریت امور ساده خود را داشته باشد.
درخواست میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ فقط فرصتی است برای اینکه بحث کنیم و بدانیم چقدر از برگزاری چنین رقابت‌هایی دور هستیم و چقدر باید گام‌های تازه برداریم تا درخواست میزبانی باورکردنی و قابل بررسی باشد.
فدراسیون فوتبال که با پست‌های موقت اداره می‌شود و توان برگزاری انتخابات را ندارد و در اصلاح اساسنامه نیز معلوم نیست موفق شود یا دوباره چالشی تازه را با فیفا شروع کند، فقط می‌تواند از سر خوش‌خیالی نامه درخواست میزبانی جام ملت‌ها را به ای‌اف‌سی فرستاده باشد. میزبانی بازی‌هایی مثل جام ملت‌ها نیاز به توسعه سریع زیرساخت‌های ورزشی و وضعیت اقتصادی رو به رشد و ده‌ها عامل دیگر دارد اما فدراسیون فوتبال بی‌توجه به تمام این مسائل فقط به مرحله آخر یعنی ارسال درخواست میزبانی فکر کرده است.
 

 

captcha
تازه ها
بیشتر