فوتبال ایران / شناسه خبر: 101863 / تاریخ انتشار : 1399/2/20 18:50
|
40 سال پیش فدراسیون فوتبال الگوی ممتاز آسیا بود

مهاجرانی: بدون نفوذ و ارتباط به جایی نمیرسیم

حشمت مهاجرانی اعتقاد دارد چون نفوذی در کنفدراسیون نداریم این امتیاز را کسب نمی‌کنیم.

ناصر قراگزلو| ایده عجیب و پیشنهاد میزبانی ایران برای جام ملت‌های آسیا 2027 سبب شد تا این میزبانی را از زوایای مختلفش با حشمت مهاجرانی مطرح کنیم؛ مردی که خودش در نقش سرمربی تیم ملی کشورمان در جام ملتهای آسیا در سال 1976 که مسابقات در تهران برگزار شد، مسئولیت تیم ملی ایران را بر عهده داشت.
 
برای آغاز بحث بهتر است به نیم قرن پیش و میزبانی ایران در جام ملت‌های آسیا 1976 بپردازیم. چطور میزبانی جام ملت‌ها با وجود رقبای مطرحی چون کویت و ژاپن و عربستان و کره به ایران داده شد؟
- اگر بخواهیم این مسأله را مورد بررسی قرار دهیم، باید این موارد را در نظر بگیریم که چرا ما در آن زمان در کنفدراسیون آسیا نفوذ داشتیم اما در حال حاضر نداریم. فدراسیون در آن مقطع بسیار پرنفوذ بود و البته بازی‌ها و نتایج تیم ملی ایران هم بسیار تأثیر داشت. فدراسیون فوتبال ایران در آن سالها به لحاظ تشکیلاتی و برنامه‌ریزی نه برای کشورهای غرب آسیا بلکه برای کل آسیا یک الگو به شمار میرفت. در آن زمان شاید شیخ فهد رئیس مرحوم فوتبال کویت که با ایران در آن زمان رقابت داشت، میتوانست برای ایران یک رقیب محسوب شود؛ فردی که البته خودش هم ادامه دهنده راه ایران بود.

شرایط ایران از لحاظ امکانات و مدیریتی چگونه بود؟
- درستی فدراسیون وقت کشورمان و صداقتی که آن فدراسیون داشت و برنامه‌ریزی و امکانات همگی فدراسیون فوتبال ایران را در شرایط ممتازی قرار داده بود. هتل، امکانات و شرایط ترانسپورت موقعیت ایدهآلی به ایران بخشیده و این مسأله راحت به دست نیامده بود. کار و برنامه‌ریزی دقیق تشکیلاتی داشت. در آن زمان همه دستاندرکاران فدراسیون از تحصیلکرده‌های خارج بودند و نکته مهم آنکه هیچ‌کدام حقوقبگیر فدراسیون نبودند و همه عاشق کارشان بودند در حالی که چنین موضوعی به هیچ وجه در فدراسیون فوتبال ما مصداق پیدا نمی‌کند.

چرا در فضای فعلی میزبانی تورنمنت بزرگی مثل جام ملت‌ها به ایران واگذار نمی‌شود؟
- در حال حاضر هم ما نتایج نسبتاً خوبی را داریم اما به دلیل مشکلاتی که گفتم ما نمیتوانیم امتیازات لازم را کسب کنیم. از لحاظ امکاناتی می‌توانیم شرایط خوبی را برای خودمان کسب کنیم اما چون نفوذی در کنفدراسیون نداریم این امتیاز را کسب نمی‌کنیم. کسانی که در فدراسیون مشغول به کار میشوند، باید علاوه بر دانستن زبان انگلیسی به بسیاری دیگر از موارد از جمله رایزنی در امور مختلف و سایر مسائل وارد باشند و با تلاش زیاد راه را برای نفوذ در ‌ای اف سی و پیش بردن اهداف فوتبال کشورمان فراهم سازند.

captcha
تازه ها
بیشتر