ورزش ایران / شناسه خبر: 101879 / تاریخ انتشار : 1399/2/21 16:26
|
چرخه سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تأیید می‌شود؟

امضای خاص؛ پای طرح بنا

محمد بنا بارها مورد اتهام قرار گرفته که با انحصارطلبی و دیکتاتوری تیمش را بسته اما تقریباً همان طرح سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی که با آن به دیکتاتور تبدیل شده بود، قرار است قانون شود.

ایران ورزشی - چرخه انتخابی تیم ملی کشتی که هنوز به طور کامل تأیید نشده و در مرحله بررسی قرار دارد، سر از برخی رسانه‌های مجازی و خبرگزاری‌ها درآورده تا حالا بسیاری از علاقه‌مندان به کشتی در جریان ریز اتفاق‌های اخیر قرار گرفته باشند. اینکه چطور یک آیین‌نامه که هنوز تصویب و ابلاغ نشده سر از رسانه‌ها درآورده، در نوع خودش عجیب است اما حالا می‌توان این ایراد فدراسیون کشتی را به فال نیک گرفت و راحت‌تر آن را نقد کرد.
این طرح چند نکته مبهم دارد که شاید الان زمان مناسبی برای نقد آن نباشد اما چیزی که بعد از رونمایی این طرح مشخص شده این است که این چرخه تقریباً با ایجاد چند تغییر همان طرحی است که سال‌ها محمد بنا در تیم ملی کشتی فرنگی آن را اجرا می‌کرد. طراحان این چرخه البته در روشی که بنا و همکارانش اجرا می‌کردند، دست بردند و برخی از قسمت‌ها را تغییر دادند که همین اندکی کار را پیچیده کرده و شاید هم از کیفیت روشی که محمد بنا اجرا می‌کرد، کم کرده باشد اما این تقریباً 80 درصد همان الگویی است که محمد بنا در تیم ملی کشتی فرنگی اجرا کرد و مهم‌ترین موفقیت‌های کشتی فرنگی را به دست آورد.
دوران درخشان کشتی فرنگی در سال‌های 2008 تا 2012 لندن با چنین طرحی به موفقیت رسید البته طرحی که از سوی انستیتو دچار تغییر شده و شاید اگر اندکی توجه به آن شود، بتوان آن را تصویب کرد و به مرحله اجرا هم در آورد. حالا فدراسیون کشتی منتظر است تا سرمربیان تیم ملی درباره این طرح نظر بدهند. بخصوص محمد بنا که بیاید و پای چرخه‌ای که خودش باعث و بانی و مبتکر اجرای آن بوده را امضا کند؛ هر چند که در تمامی این سال‌ها محمد بنا مورد اتهام قرار گرفت که با کنار گذاشتن قانون انتخابی به کشتی ظلم کرده است.

او بارها مورد اتهام قرار گرفته که با انحصارطلبی و دیکتاتوری تیمش را بسته اما تقریباً همان طرح محمد بنا که با آن به دیکتاتور تبدیل شده بود، قرار است قانون شود. همان روش را که سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با اجرای به زعم برخی از منتقدانش به کشتی ظلم کرده بود را می‌خواهند به قانون تبدیل کنند! شاید تأیید و تصویب این آیین‌نامه با اعمال نظرات محمد بنا ثابت کند که قانون نانوشته بنا بسیار دقیق و موشکافانه بوده و می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات کشتی در زمان انتخابی باشد.
یکی دیگر از موارد مهم این طرح نگارش‌کنندگان آن هستند، حسن یوسفی افشار که خودش مسئولیت نگارش این طرح را داشته در تمام این سال‌ها یکی از منتقدان محمد بنا بوده و حالا همان روش بنا را آورده تا به قانون تبدیل کند؛ چرخه‌ای که بنا اجرا کرد و تیمش سه طلا در لندن گرفت و بعد یوسفی افشار همان موقع در مصاحبه خود عنوان کرد، بنا کشتی فرنگی را نابود کرده است! حالا همان طرح با اندکی تغییر قرار است قانون شود، یعنی تمام انتقاداتی که یوسفی افشار یا حتی سایرین از بنا داشتند، به خاطر همین 10 یا 20 درصد اختلاف نظر بوده؟
به نظر ارائه این طرح  اهمیت جایگاه و دانش بنا را نشان می‌دهد و ضرورت دارد که محمد بنا در نشستی با رئیس فدراسیون ضمن دفاع از طرحی که خودش سال‌ها آن را اجرا کرده و تقریباً مشابه به این طرح است را ارائه کند و ایرادهای جدی که نسبت به این طرح دارد را هم به رئیس فدراسیون کشتی منتقل کند.
هیچ گاه مشکلی با دعوا و اختلاف نظر حل نشده است؛ الان زمان گفت‌وگو کردن و رسیدن به یک جمع‌‌بندی کامل است که امکان برای انجام آن وجود دارد. در سال‌های اخیر همه دیدند که از این اختلاف نظرها کشتی تا چه اندازه آسیب دید. محمد بنا می‌خواهد درباره طرحی نظر بدهد که متعلق به خودش است اما آن را اندکی تغییر دادند و حالا می‌توان درباره این تغییرات حرف زد و به یک جمع ‌بندی کامل رسید.
طرح محمد بنا به دلیل چند تغییر که در آن ایجاد کردند، ایرادهای اساسی پیدا کرده و حتما اگر الان درباره آنها حرف زده نشود و برای رفع یا تغییر آن چاره‌اندیشی نشود، چه بنا باشد و چه نباشد، در مرحله اجرا باز هم این ایرادها خودش را بیشتر نشان می‌دهد و مشکلات زیادی را به بار می‌آورد. این ایرادها چیزی نیست که بنا نداند و دبیر نخواهد آن را رفع کند، بنابراین در یک جلسه مهم می‌توان به یک جمع ‌بندی کلی درباره آن طرح رسید.


 

captcha
تازه ها
بیشتر