ورزش ایران / شناسه خبر: 101881 / تاریخ انتشار : 1399/2/21 16:35
|
لغو لیگ ملت‌ها و تبعات فنی و مالی آن

یک سال و نیم بدون والیبال ملی

به هر ترتیب با لغو المپیک و حالا هم لیگ ملت‌های والیبال، تیم‌های ملی والیبال تا آغاز لیگ ملت‌های بعدی که در بهترین حالت ممکن اواخر اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود، هیچ رویدادی نخواهند داشت.

محسن آجرلو -  همانطور که پیش‌تر نوشته بودیم و انتظارش می‌رفت، لیگ ملت‌های والیبال هم به عنوان آخرین تورنمنت پیش روی این رشته در رده ملی به طور کامل لغو شد. این رقابت‌ها که هر سال در خرداد و تیر انجام می‌شد، امسال ابتدا به دلیل شیوع کرونا و تعویق مسابقات باشگاهی به بعد از المپیک موکول شد

در ادامه تصمیمات فدراسیون جهانی و البته پیش از آن نهاد‌های کلان‌تر مانند کمیته بین‌المللی المپیک که بازی‌های توکیو را به تعویق انداختند، برخی امیدوار بودند که لیگ ملت‌ها به عنوان نمونه در پاییز یا ماه آخر تابستان حتی با فرمتی بسیار فشرده برگزار شود. با این حال هرچه زمان گذشت و گستردگی این ویروس بیشتر خودش را نشان داد، رفته رفته همه به این نتیجه رسیدند که چنین امکانی وجود ندارد. در نهایت هم در یکی دو روز پایانی هفته گذشته بالاخره به طور رسمی اعلام شد که لیگ ملت‌های والیبال در سال 2020 برگزار نخواهد شد. خبری که تکلیف تیم‌های ملی والیبال از جمله ایران را تا یک سال دیگر به طور کامل مشخص کرد.

سال 99 بدون بازی ملی

سال 99 قرار بود یکی از سال‌های مهم، نه تنها برای والیبال بلکه تمام رشته‌های المپیکی باشد. با این حال بازی‌های توکیو 2020 به سال 2021 موکول شد و حتی صحبت‌هایی مبنی بر تعویق بیشتر یا حتی لغو آن هم شنیده می‌شود.
به هر ترتیب با لغو المپیک و حالا هم لیگ ملت‌های والیبال، تیم‌های ملی والیبال تا آغاز لیگ ملت‌های بعدی که در بهترین حالت ممکن اواخر اردیبهشت یا خرداد سال آینده برگزار می‌شود، هیچ رویداد و مسابقه‌ای نخواهند داشت. شاید در اندک مواردی مسابقات قاره‌ای در میان باشد اما آنها هم به دلیل همین ماجرای کرونا قطعاً شرایط دیگری پیدا خواهند کرد و به زمان دیگری موکول خواهند شد.
به این ترتیب تیم ملی والیبال ایران که آخرین بار در دی و بهمن سال 98 در رقابت‌های انتخابی المپیک در قاره آسیا به میدان رفت، تا ماه‌های ابتدایی سال 1400 هیچ رویدادی را به خود نخواهد دید.

یک سال و نیم تعطیلی

با احتساب دی ماه سال گذشته تا خرداد آینده که آن هم شاید و در صورت بهبود شرایط لیگ ملت‌ها برگزار خواهد شد، دوران دوری تیم ملی والیبال ایران از میادین چیزی حدود یک سال و نیم می‌شود که زمان بسیار زیادی است و شاید در سه دهه گذشته بی‌سابقه بوده باشد.
در این میان بازیکنان که از اسفند و فروردین در تمام دنیا دیگر به میدان نرفته‌اند، در بهترین حالت ممکن که بعید است اتفاق بیفتد، از لیگ آینده وارد مسابقات خواهند شد که زمان تقریبی آن اوایل پاییز است. به این ترتیب در بهترین حالت بازیکنان در رده باشگاهی هم 8 – 7 ماه بیرون از زمین مسابقه خواهند بود که قطعاً تأثیرات زیادی در شرایط و آمادگی‌شان خواهد گذاشت.

تبعات مالی لغو لیگ ملت‌ها

همانطور که بارها گفته و نوشته شده، اهداف مالی لیگ ملت‌ها مهم‌ترین دلیل برگزاری و گسترش آن است. اگرچه فدراسیون جهانی دیگر هدف بزرگ خود یعنی همه‌گیر‌تر کردن والیبال را هم سرلوحه کار خود دارد اما همین گسترش بیشتر این رشته هم به نوعی برای هدف بزرگتر، یعنی وسیع‌تر کردن بازار هدف این رشته است. یعنی هرچه کشورها و جمعیت بیشتری طرفدار والیبال باشند، قطعاً درآمدهای این رشته هم از قراردادهای اسپانسری، تبلیغات، پخش تلویزیونی و ... بیشتر خواهد شد.
به همین خاطر هم فدراسیون جهانی در ادوار اخیر این مسابقات، 12 تیم را به صورت ثابت و برای مدت طولانی در این مسابقات قرار داده تا بتوانند قراردادهای طولانی‌مدت اسپانسری و تجاری ببندند و به هرچه بهتر چرخیدن چرخ این رشته کمک کنند.
حالا با لغو مسابقات 2020، قطعاً ضرر و زیانی که باشگاه‌های والیبال با تعطیلی لیگ‌های مختلف متحمل شدند، شامل فدراسیون‌های حاضر در لیگ ملت‌ها هم خواهد شد و آنها هم بخش مهمی از درآمدهای حاصله خود در سال جاری را از دست خواهند داد. درآمدهایی که بخشی از آن که شامل قراردادهای المپیک بود فعلاً به سال آینده موکول شده و ممکن است سال آینده نقد شود اما درآمد لیگ ملت‌های 2020 به طور کامل از بین رفت و فدراسیون‌هایی نظیر ایران باید از طرقی دیگر به دنبال پر کردن جای خالی آن باشند؛ مخصوصاً اگر سرمربی‌شان رفته باشد و حالا هم بخش مهمی از خانواده آن رشته، مطالبه‌شان آوردن یک مربی بزرگ خارجی و در حد و اندازه ولاسکو باشد که قطعاً بار سنگین مالی روی دست‌های فدراسیون خواهد گذاشت.

 

captcha
تازه ها
بیشتر