فوتبال ایران / شناسه خبر: 101882 / تاریخ انتشار : 1399/2/21 16:57
|
بهره‌وری حداکثری از نیروی انسانی

این قانون شاید فوتبال را قانع کند!

قانون 5 تعویض هم هرچند موقتی باشد، ممکن است تجربه‌ای شیرین از آب دربیاید که فوتبال دیر یا زود به سوی آن بازگردد.

سام ستارزاده| اجازه انجام 5 تعویض برای هر تیم در هر مسابقه رسمی، نخستین قانون بی‌سابقه‌ای بود که کووید 19 از ناکجاآباد برای جهان فوتبال به سوغات آورد. قانونی که شاید پیشاهنگ قوانین دیگری باشد که فوتبال در یکی از خاص‌ترین شرایط تاریخ خود، ناگریز به استقبال از آنها خواهد بود. اگر ابتلای دو بازیکن دینامو درسدن به کرونا، چوب لای چرخ بوندس‌لیگا نشود، با حرکت دوباره لیگ آلمان، شاهد ثبت این قانون عجیب در تاریخ فوتبال خواهیم بود.
قانون «پنج تعویض» و البته قوانین دیگری که شاید در راه باشند، همگی یک تاریخ انقضا دارند. انتهای سال میلادی؛ روزی که پیش‌بینی می‌شود کروناویروس به طور کامل مهار شده و رخت از کره زمین بسته باشد. هدف تمام این قوانین هم کمک به فعالین در برگزاری بازی‌ها در حفظ کامل سلامت جسمانی و ایمنی خود خواهد بود. اگر به‌طور خاص در مورد افزایش تعداد تعویض‌ها صحبت کنیم، کاربرد این قانون صرفاً کاهش ریسک آسیب‌دیدگی بازیکنانی است که هفته‌ها از انجام تمرینات حرفه‌ای محروم بوده‌اند و افت آمادگی بدنی آنها قابل اجتناب و انکار نیست.
اما امکان انجام 5 تعویض روی شیرینی دارد که شاید باشگاه‌ها را به دائمی شدن چنین قانونی ترغیب کند. استفاده از 5 تعویض در یک بازی، یعنی استفاده از 16 بازیکن؛ به عبارتی دیگر، بهره‌وری حداکثری از توان بازیکنان ذخیره. چنین امکانی، برای تیم‌های متمولی که به اصطلاح، یک تیم در زمین و یک تیم روی نیمکت دارند، حکم یک کارت ویژه را دارد که احتمالاً به مذاق بسیاری از تیم‌ها و مربیان خوش خواهد آمد. خود بازیکنان هم بی‌شک از چنین فرصتی استقبال خواهند کرد. امکان حضور مداوم آنها در بازی‌های رسمی، این قانون را برای فوتبالیست‌هایی که انگیزه و فضای پیشرفت در فوتبال را دارند، وسوسهکننده خواهد ساخت.
کمک دیگری که می‌تواند این قانون به فوتبال کند، رساندن میدان به نوظهورهاست. محصولات آکادمی باشگاه‌ها، به‌ویژه در فصلی که پدیده‌های زیر 20 سال متعددی در لیگ‌های معتبر اروپا درخشیده‌اند و در شرایطی که برگزاری فشرده بازی‌ها مربیان را برای کاهش اتکا به ستاره‌های نامی خود تحت فشار خواهد گذاشت، سهم بزرگی از این قانون خواهند برد؛ به گونه‌ای که حتی می‌توان انتظار درخشش جوانان بااستعداد را در هفته‌های تعیینکننده لیگ‌های سرتاسر جهان داشت.
پیش از این، تصویب قانون «تعویض چهارم در وقت‌های اضافه» میل باشگاه‌ها به استفاده از تمامی فوتبالیست‌های تحت قراردادشان را به نحوی غیرمستقیم نشان داد. قانون 5 تعویض هم هرچند موقتی باشد، ممکن است تجربه‌ای شیرین از آب دربیاید که فوتبال دیر یا زود به سوی آن بازگردد.
 

کلیدواژه
تعویض
captcha
تازه ها
بیشتر