ورزش ایران / شناسه خبر: 101898 / تاریخ انتشار : 1399/2/22 16:35
|
تعیین حقوق کارگری و پیش‌پرداخت برای لیگ والیبال

تصمیمات عجیب تازه‌واردها

داورزنی می خواهد با کمک یاران جدیدش، تصمیماتی بگیرد که لیگ برتر شرایط بهتری پیدا کند؛ تصمیماتی که برخی از آنها می‌تواند به بهتر شدن شرایط کمک کند اما برخی دیگر می توانند منشا مشکلات جدیدی باشد.

محسن آجرلو -  داورزنی و همکارانش در روزهای تعطیلی والیبال مشغولند و سعی می‌کنند برنامه‌های آینده این رشته را سر و سامان دهند. رئیس فدراسیون والیبال که پس از دو سال دوری یک بار دیگر به والیبال برگشت، حالا باید از یک طرف به دنبال یک سرمربی جدید برای تیم ملی باشد و از طرف دیگر بکوشد تا لیگ به هم ریخته و نه چندان پر رونق والیبال را بهبود بخشد. علاوه بر اینها ماجرای کرونا و به تعطیلی کشاندن مسابقات، خودش به تنهایی نظم حاکم را به هم ریخته و نیازمند تصمیم‌گیری‌هایی است تا شرایط به پایان یک فصل معمولی نزدیک شود.

در این میان داورزنی در تلاش است با کمک همکاران و یاران جدیدش در فدراسیون، تصمیماتی بگیرد که لیگ برتر شرایط بهتری پیدا کند؛ تصمیماتی که اگرچه برخی از آنها می‌تواند به بهتر شدن شرایط کمک کند اما برخی دیگر خودشان می‌توانند منشأ مشکلات جدیدی باشند.

  • تعیین حقوق کارگری برای دسته یکی‌ها

فدراسیون والیبال روز یکشبه جلسه‌ای برگزار کرد تا با حضور نمایندگان تیم‌های دسته یکی حاضر در لیگ گذشته، هم درباره روند معرفی دو تیم صعود‌کننده به لیگ برتر تصمیم‌گیری کند و هم تمهیداتی برای لیگ آتی بیندیشد.
یکی از تصمیماتی که سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ والیبال از آن رونمایی کرد، تعیین حداقل دستمزد برای بازیکنان لیگ دسته یک بود. اقدامی که گفته می‌شود برای حمایت از بازیکنان این رده انجام شده و شاید بتواند در مواردی از حقوق آنها دفاع کند.
طبق اعلام فدراسیون، حداقل حقوق بازیکنان دسته یکی والیبال برای لیگ آینده، برابر با شش ماه حداقل حقوق کارگران در سال 99 تعیین شده است. یعنی رقمی بین 11 تا 15 میلیون تومان!
این تصمیم فدراسیون نشان می‌دهد که پیش از این تعداد قابل توجهی از بازیکنان بوده‌اند که با ارقامی کمتر از این یا حتی بدون دستمزد بازی می‌کرده‌اند!

  • حمایت چاره‌ساز؟

فدراسیون قصد دارد از بازیکنان دسته یکی و احتمالاً لیگ برتر حمایت کند. حمایتی که با تعیین کف قرارداد پایه‌ریزی شده اما همه خوب می‌دانند که به سادگی خوردن یک لیوان آب می‌توان چنین قانون‌هایی را دور زد و نادیده گرفت. وقتی بازیکنانی در این سال‌ها پیدا شده‌اند که با رقم‌هایی زیر 10 میلیون بازی کرده‌اند، حالا هم خیلی راحت می‌پذیرند که امضا کنند این رقم‌ها را گرفته‌اند و باز هم وضعیت به همان منوال خواهد بود.
بخش اعظمی از این بازیکنان در شرایطی هستند که اغلب در سنین پایین، تنها به دنبال نشان دادن خودشان در یک تیم و حضور در لیگ هستند و کسب درآمد را به سال‌های آینده و گرفتن پیشنهادهای لیگ برتری موکول می‌کنند. به این ترتیب این بازیکنان همچنان هدفی دارند که می‌شود به سادگی با آنها به توافق رسید و این قانون در ظاهر حامی را دور زد.

  • کف قرارداد برای لیگ برتر

تعیین حداقل مبلغ قرارداد در همان لیگ دسته اول هم به وضوح غیرعملی و فاقد قدرت اجرا به نظر می‌رسد. با این حال از صحبت‌های همکاران جدید داورزنی اینطور به نظر می‌رسد که چنین قانونی را برای لیگ برتر هم در نظر گرفته‌اند. یعنی باشگاه‌ها نتوانند از یک رقمی کمتر برای بازیکنان لیگ برتری قرارداد بنویسند و به این ترتیب از بازیکنان حمایت شود. واقعاً مدیران فدراسیون تصور می‌کنند چنین قانونی قابلیت اجرایی و عملی شدن دارد؟

  • ابداع‌های عجیب

درست است که لیگ برتر والیبال از دوران اوج خود در همین سال‌ها فاصله گرفته اما واقعاً برای رسیدگی به آن باید دست به چنین تصمیم‌های عجیبی زده شود؟ لیگ والیبالیست‌ها از دورانی که بازیکنان درجه 2 و 3 رقم‌های چهارصد میلیونی درخواست می‌کردند به شرایطی رسیده که برخی از بازیکنان به زحمت تیمی برای بازی پیدا می‌کنند و پیشنهادهایی می‌گیرند که اصلاً باب میلشان نیست. با این حال راه اصلاح این شرایط وضع قوانین ابداعی نظیر این قانون نیست؛ قانون‌هایی که همه می‌دانند قرار نیست به جز در موارد معدود اجرا شود.
در این میان البته چنین تصمیماتی در ورزش ایران خیلی هم بی‌سابقه نیست و هنوز در خاطر همه مانده که فوتبالی‌ها چندین فصل به هر دری زدند تا سقف قرارداد تعیین کرده و از بسته شدن قراردادهای عجیب و سر به فلک کشیده جلوگیری کنند. آیا موفق شدند؟ چنین تصمیمی بیش از هر چیز پرداخت‌های پشت پرده و غیر اصولی را چند برابر کرد و شرایطی ایجاد کرد تا خود فدراسیون فوتبال تصمیم بگیرد خیلی بی سر و صدا آن را ملغی کند.
در همین والیبال هم در روزگاری که بانک سرمایه در بازار نقل و انتقالات جولان می‌داد، خیلی‌ها معتقد بودند باید برای جذب ملی‌پوشان و رقم قراردادشان محدودیت و سقف ایجاد شود؛ اتفاقی که نیفتاد و با رفتن سرمایه و تشدید مشکلات اقتصادی کشور، دستمزد والیبالیست‌ها به میزان قابل توجهی پایین آمد و همین اتفاق هم باعث شد تا تعداد قابل توجهی از آنها راهی لیگ‌های اروپایی شوند.

  • قوز بالای قوز!

ماجرای تسویه حساب باشگاه‌ها پیش از حضور در مراسم قرعه‌کشی، دیگر به معنای واقعی کلمه یک شوخی بزرگ است. یک شوخی بزرگ و زشت که هر سال با رسانه‌ها و اهالی این رشته می‌شود. در نهایت هم تیم‌های بدهکار به روش‌های مختلف به لیگ برتر می‌آیند.
حالا فدراسیون والیبال که هیچ‌گاه نتوانست کاری کند تا همه تیم‌ها به شکل واقعی و کامل با بازیکنان و مربیان خود تسویه حساب کنند، تلاش می‌کند قانون جدیدی وضع کند و شاید یک شوخی دیگری راه بیندازد.
طبق اعلام سرپرست دبیری فدراسیون والیبال، قرار است در لیگ پیش رو، تیم‌ها موظف باشند قبل از حضور در مراسم قرعه‌کشی و به عبارتی پیش از آغاز لیگ، 10 درصد از قرارداد بازیکنان را به صورت پیش‌پرداخت به آنها بدهند و با این شرط راهی قرعه‌کشی شوند!
برای آنهایی که می‌گویند این اتفاق در دنیا عرف است و گرفتن پیش‌پرداخت در بسیاری از نقاط دنیا انجام می‌شود، باید قدری شرایط لیگ ایران را توضیح داد.
جالب‌ترین نکته اینجاست که برخی تیم‌ها در تمام ادوار لیگ برتر، تا چند ساعت مانده به قرعه‌کشی خودشان هم نمی‌دانند به لیگ خواهند آمد یا خیر! در این شرایط چه کسی قرار است به بازیکنان 10 درصد پیش‌پرداخت بدهد؟ از آن مهم‌تر همانطور که گفته شد در لیگی که برخی بازیکنانش در میانه‌های لیگ به دنبال مطالبات سال گذشته‌شان هستند، چنین صحبت‌هایی شبیه همان شوخی‌های زشت تکراری است.
با تمام آزمودن‌های تکراری و وعده و وعیدهایی که در تمام سال‌های گذشته توسط مدیران فدراسیون از رأس تا مدیرانی میانی داده شده و انجام نشده، باز هم امیدواریم برنامه مدیران جدید والیبال از جنس آن شوخی‌ها نباشد و آنها حداقل برای اثبات خودشان هم که شده سعی کنند این تصمیم‌ها را به طور کامل اجرا کنند. در این میان البته لازمه اجرای این مصوبات، حمایت تمام قد داورزنی از آنهاست. کاری که او هیچ وقت نکرد و شاید هم نتوانست. با این حال با تمام این ناامیدی‌ها، تنها کاری که می‌شود کرد همین امیدواری است. امید به اینکه بالاخره یک بار هم که شده قوانینی که وضع شده در والیبال اجرا شود و لیگی که به سمت قهقرا می‌رود، دوباره روند خوب و صعودی به خود بگیرد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر