فوتبال ایران / شناسه خبر: 101915 / تاریخ انتشار : 1399/2/23 18:44
|
آیا روند اصلاح اساسنامه طبق هشدارهاست؟

خطر تعویق دوباره انتخابات فدراسیون فوتبال

اصلاح چند بند و نادیده‌گرفتن نکاتی مهم‌تر مثل نقش برابر زنان و مردان و استقلال فدراسیون، استقلال کمیته‌ انضباطی و استیناف و ... یعنی خطر تعویق دوباره انتخابات.

خطر تعویق دوباره انتخابات فدراسیون فوتبال


فرشاد کاس‌نژاد/ آنچه در روند اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال می‌گذرد، این تهدید را در خود دارد که بازهم اساسنامه به تأیید فیفا نرسد. تبدیل فدراسیون فوتبال به سازمان عمومی غیردولتی از مهم‌ترین مباحث در تدوین اساسنامه است و می‌تواند استقلال فدراسیون فوتبال را زیر سؤال ببرد و تأیید اساسنامه از سوی فیفا را دوباره به تعویق بیندازد. تا روزی که اساسنامه طبق هشدارها اصلاح نشود، از انتخابات فدراسیون فوتبال نیز خبری نیست.
برگزار نشدن انتخابات فدراسیون فوتبال تا امروز آسیب‌های جدی و بزرگی برای فوتبال ایران داشته. فدراسیون با پست‌های موقت اداره می‌شود و این یعنی تصمیم‌گیری‌ها آینده‌نگرانه نیست و فقط برای مقاطع کوتاه تصمیم می‌گیرند. انتخاب دراگان اسکوچیچ برای نیمکت تیم ملی ایران از مهم‌ترین نشانه‌های یک انتخاب موقت بود و تیم ملی چه بخواهیم و چه نخواهیم با اسکوچیچ چشم‌اندازی را انتخاب نکرده است. مسأله این نیست که اسکوچیچ مربی خوب یا بدی است، بلکه مسأله چشم‌انداز فدراسیون از همکاری با اوست.
در قراردادهای تجاری فدراسیون فوتبال بحران‌های تازه ساخته خواهد شد، چون فدراسیون موقت نمی‌تواند با نگاه به آینده تصمیمات بزرگ بگیرد، حقوق باشگاه‌ها در این میان بیشتر از همیشه به خطر می‌افتد و این آسیب‌های بزرگی برای فوتبال خواهد داشت. تیم‌های ملی پایه برنامه روشنی برای فردای خود ندارند و وقتی با یک فدراسیون موقت مواجهیم، قدرت تصمیم‌گیری برای آینده معنای خود را از دست می‌دهد.
فدراسیون فوتبال اگر با اساسنامه اصلاح‌شده به انتخابات برسد، شانس حضور چهره‌های تازه وجود خواهد داشت. البته در صورتی که طبق هشدار فیفا آن بندهای مزاحم حذف شوند و نامزدها به سوابق بی‌ربط مدیریت و امضاهای تأیید صلاحیت و ... نیاز نداشته باشند. شاید اساسنامه جدید چهره‌های بزرگ فوتبال را برای ریاست بر فدراسیون فوتبال ترغیب کند و این می‌تواند آغاز مسیری تازه باشد. اما همه اینها به چگونگی روند اصلاح اساسنامه بستگی دارد. تا روزی که فدراسیون گام‌های جدی برای اصلاح اساسنامه برندارد، انتخابات به تعویق می‌افتد و آسیب‌های این دوران موقت بیشتر خواهد شد.
اصلاح چند بند و نادیده‌گرفتن نکاتی مهم‌تر مثل نقش برابر زنان و مردان و استقلال فدراسیون، استقلال کمیته‌ انضباطی و استیناف و ... یعنی خطر تعویق دوباره انتخابات. اضافه کردن چند نام تازه از فوتبال زنان به معنای نگاه دور از تبعیض کافی نیست. فدراسیون فوتبال به جای کوشش برای نادیده گرفتن هشدارها، باید خود پیشرو در ایجاد استقلال و برابری جنسیتی و ... در اساسنامه‌اش باشد. وقتی روند اصلاح اساسنامه را می‌بینیم، چنین توقعی زیاده‌خواهانه به نظر می‌رسد.
فوتبال ایران در این دوران شاید با آسیب‌ها و زیان‌هایی مواجه شود که جبرانش در آینده برای رئیس فدراسیون فوتبال سخت خواهد شد. شاید برخی قراردادهای تعهدآور بتواند آینده را سخت‌تر کند و مجمع فدراسیون فوتبال این‌روزها باید ناظر بر تمام اتفاقات و تصمیمات باشد، اگرچه بسیاری از اعضای مجمع از جمله بسیاری از روسای هیأت‌های فوتبال تجربه‌ بزرگی در مدیریت فوتبال ندارند.

captcha
تازه ها
بیشتر