پرسپولیس / شناسه خبر: 102090 / تاریخ انتشار : 1399/3/25 18:48
|
معدنچی، نیکبخت و آشوبی از بقیه جدا بودند

زیاد شعبو: دنیزلی بین بازیکنان تبعیض قائل می‌شد


ناصرقراگزلو/زیاد شعبو مهاجم سوریه‌ای سابق پرسپولیس که در زمان دنیزلی به عنوان بازیکن کمکی در پرسپولیس بازی می‌کرد صحبت‌هایی را برای اولین بار با ایران ورزشی مطرح می‌سازد که شاید قبل از این بازیکنی در پرسپولیس این حرف‌ها را نزده بود. بازیکنی که به شکل کاملاً متفاوتی به کارش با دنیزلی می‌پردازد و ابعادی از وجود کاری مربی ترکیه‌ای اسبق پرسپولیس را مطرح می‌سازد. با زیاد شعبو بازیکن سابق پرسپولیس و مربی تیم ملی نوجوانان سوریه که سال‌هاست از او خبری نداشتیم گفت و گویی را ترتیب دادیم که در ذیل از نظرتان می‌گذرد؟
 
بعد از جدایی از پرسپولیس و فوتبال ایران سال‌ها بود که از تو خبری نداشتیم، در این خصوص چه توضیحی داری؟
من چندی به عنوان مربی تیم ملی نوجوانان سوریه کار کردم و بعد از آن هم به عنوان مربی با یکی از تیم‌های باشگاهی سوریه همکاری داشتم. در حال حاضر هم تیمی ندارم و در سن 41 سالگی فکر می‌کنم از تجربه قابل قبولی برای بازی برخوردارم.


در زمان مربیگری مصطفی دنیزلی در پرسپولیس بازی می‌کردی، از حضورت بگو و اینکه چند گل در آن مقطع به ثمر رساندی؟
بله من یک فصل از تیم الجیش به عنوان بازیکن کمکی به پرسپولیس پیوستم، زمانی که دنیزلی مربی پرسپولیس بود. تیم خیلی خوب و با قدرتی داشتیم و فوتبالی هجومی ارائه می‌دادیم که همه هواداران فوتبال از تماشای بازی‌مان لذت می‌بردند. بازی‌های خوبی که فکر می‌کنم هواداران قدیمی پرسپولیس هنوز هم به نیکی از آن یاد می‌کنند. خوشبختانه هواداران تیم پرسپولیس با من و طارق جبان هموطنم رابطه خیلی خوبی داشتند و حتی در کشورم سوریه هم توجه خوبی به ما داشتند و بازی‌هایم را دنبال می‌کردند که جای خوشحالی داشت.


از کار با دنیزلی و خصوصیات خاص این مربی ترک‌تبار برای خوانندگان ایران ورزشی حرف بزن؟
در آن زمان بازیکنان بزرگی در پرسپولیس نظیر کریم باقری بازی می‌کردند اما در آن مقطع اختلافات زیادی در تیم پرسپولیس وجود داشت.


دقیق‌تر برای ما حرف می‌زنی؟!
در آن مقطع بازیکنانی مانند مهرزاد معدنچی و نیکبخت و فرزاد آشوبی حضور داشتند اما دنیزلی خیلی قوی تیم ما را تمرین نمی‌داد و متأسفانه بین چند بازیکنی که از آنها نام بردم و بقیه بازیکنان تبعیض قائل می‌شد.


واقعاً؟!
بله آقای دنیزلی بیشتر به چند بازیکن توجه داشت و به کارهای آنها واکنش خاصی نشان نمی‌داد اما اگر از جانب ما کار کوچکی سر می‌زد به شدت با آن برخورد می‌کرد و این مسأله برای ما عجیب بود و من نمی‌توانستم آن را برای خودم هضم کنم که چرا مربی در برخورد با بازیکنانش رفتار دوگونه و متفاوتی دارد و بین بازیکنان تبعیض قائل می‌شود.


عجیب است که این مسأله سال‌ها از جانب بازیکنانی که با دنیزلی کار کرده بودند مطرح نشده اما تو آن را به شکل عجیبی مطرح ساختی؟
بله این مسأله یک راز بود اما این راز برملا شد و به قولی از لای کتاب بیرون آمد و دیگر یک راز نیست.


پرسپولیس را در چند سال اخیر چگونه ارزیابی کردی؟
پرسپولیس را از زمانی که به این تیم آمدم و در آن بازی کردم خیلی دوست دارم و اخبار این تیم قرمزپوش را خیلی جدی پیگری می‌کنم. این تیم در زمان برانکو به اوج خودش رسید و قهرمانی‌ها را کلاً درو کرد و در ایران و حتی آسیا وجهه بسیار خوبی برای خودش درست کرد و انتظارات واقعی هوادارانش را برآورده ساخت. شخصاً از قهرمانی‌های پرسپولیس خیلی خوشحال شدم و خیلی دوست داشتم در تیم چند سال اخیر پرسپولیس هم بازی می‌کردم چون زمان ما مشکلات زیادی وجود داشت اما پرسپولیس در چند سال اخیر به لحاظ بازیکن و باشگاه اوضاعش به نسبت زمان ما بهتر بود و ثبات بیشتری در آن دیده می‌شود به همین دلیل خیلی حسرت می‌خورم که الان در پرسپولیس نیستم. ما در آن مقطع با پرسپولیس سوم شدیم و متأسفانه دست‌مان از جام خالی ماند اما در این چند ساله دیدم که پرسپولیس موفق شده همه ناکامی‌های گذشته‌اش را جبران کند و حالا در آستانه ثبت رکورد تاریخی دیگری قرار دارد.


از طارق جبان همبازی زمان حضورت در پرسپولیس چه خبر؟
طارق دوست و همبازی من بوده و هست و هنوز هم با او رابطه خیلی نزدیکی دارم. سال‌ها با طارق در تیم‌های باشگاهی و تیم ملی همبازی بودم و دوستی ما با یکدیگر از هم گسستنی نیست.


با مربی ایرانی هم در تیم ملی سوریه کار کرده‌ای؟
بله من و طارق با آقای جلال طالبی کار کرده‌ایم. آقای طالبی مربی خوب و خوش برخوردی بودند و همیشه در اردو توجه ویژه‌ای به من و طارق داشتند و به ملاقات ما می‌آمدند!


چطور؟!
بالاخره از زمانی که آقای طالبی متوجه شدند ما در ایران بودیم و در لیگ ایران بازی کردیم توجه بیشتری به ما داشتند و تله‌پاتی قوی‌ای بین ما وجود داشت.


بازی‌های سوریه هم با تیم ملی ایران همیشه سخت و نفسگیر است. از این بازی‌ها و شرایط خاص و دشوار آنها حرف می‌زنی؟
بله ما همیشه با ایران همگروه می‌شویم و بازی‌های‌مان هم همیشه خیلی سخت و نفسگیر است. اتفاقاً خودم هم یک گل با پیراهن تیم ملی سوریه به ایران زده‌ام و گل تیم ملی ایران را هم در آن بازی جواد نکونام زد.


چرا بازی‌های تیم ملی ایران و سوریه همیشه با نتایج کم گلی همراه می‌شود؟
بازی ما و تیم ایران مانند نبرد شوالیه‌هاست. ما همیشه در دمشق به ایران می‌بازیم اما جالب اینکه در تهران یا مساوی می‌کنیم یا اینکه تیم ملی ایران را شکست می‌دهیم. در قانون فوتبال هم همیشه باید محکم بازی کنید و با تمام وجود بجنگید. تیم ملی ایران بازیکنان خیلی قوی و قدرتی‌ای دارد. این شرایط بدنی با توجه به سبک نزدیک دو کشور موجب می‌شود که بازی‌های این دو تیم همیشه نزدیک و با نتایج خاصی دنبال شود.


در پرسپولس چند گل زده‌ای؟
من سه‌ماه به عنوان بازیکن کمکی در پرسپولیس بازی کردم و در بازی مقابل تیم‌های مس کرمان و برق شیراز و دو تیم دیگر موفق به گلزنی شدم و در مجموع چهار گل در لیگ و یک گل در جام حذفی برای پرسپولیس زدم.


خاطره جالبی از زمان حضورت در پرسپولیس داری؟
بله من تازه به پرسپولیس آمده بودم و نمی‌دانستم که حساسیت زیادی بین این تیم و استقلال وجود دارد، به همین دلیل خیلی اتفاقی در تمرین بالاپوش آبی پوشیدم که این امر با اعتراض شدید هواداران همراه شد که بعد به رختکن رفتم و با راهنمایی بازیکنان پیراهنم را عوض کردم و بالاپوش قرمز پوشیدم.
 

captcha
تازه ها
بیشتر