پرسپولیس / شناسه خبر: 102092 / تاریخ انتشار : 1399/3/25 19:10
|
دست یحیی از حالا برای پیکان رو شده

ترکیب پرسپولیس 18 روز قبل لو رفت!

محمدقراگزلو/طبق برنامه پرسپولیس باید در اولین بازی لیگ برتر مقابل پیکان به میدان برود. بازی در ورزشگاه خانگی حریف برگزار خواهد شد، در ساعات ابتدایی شب و درست بعد از 123 روز از آخرین مسابقه رسمی سرخ‌ها مقابل شهر خودرو. بعد از سه هفته تمرین، کادر فنی پرسپولیس از شرایط راضی است و به نظر می‌رسد این تیم با قدرت وارد مسابقات خواهد شد اما سرخ‌ها که ظاهراً بیشتر از هر تیم دیگری منتظر شروع لیگ هستند و مصمم به نظر می‌رسند به اندازه خودشان مشکلاتی دارند. مشکلاتی که باعث شده ترکیب اصلی مدنظر یحیی گل‌محمدی از همین حالا روشن و کاملاً مشخص باشد.


 تیم نیمه دوم بازی با سایپا؛ ترکیب اصلی دیدار گل‌گهر


با توجه به محدودیت‌هایی که برای کادر فنی پرسپولیس وجود دارد به نظر می‌رسد ترکیب نیمه دوم بازی دوستانه مقابل سایپا و همان تیمی که در دیدار تدارکاتی مقابل گل‌گهر از ابتدا به میدان رفت، همان ترکیب دیدار رسمی 8 تیرماه مقابل پیکان باشد و به عبارتی 18 روز قبل از آن مسابقه می‌توان به صراحت گفت دست یحیی پیش ویسی و تیمش کاملاً رو است و احتمال تغییر در این ترکیب 10 درصد به نظر می‌رسد.
بعد از پایان هفته اول تمرینات که نیروی زمینی نتوانست مقابل پرسپولیس قرار بگیرد یحیی نفراتش را به دو تیم تقسیم کرده و روبه‌روی هم قرار داد اما ترکیب تیم کاورپوش و تیم خاکستری متشکل از بازیکنان اصلی و ذخیره بود و به عبارتی کادر فنی، نفرات را در هر دو تیم پخش کرد. در بازی تدارکاتی با سایپا یحیی ابتدا تیم جوانش را به میدان فرستاد اما در نیمه دوم تیم اصلی را بازی داد. همین تیم اصلی در بازی چهارشنبه گذشته مقابل گل‌گهر از ابتدا به میدان رفت و در نیمه دوم آن بازی تدارکاتی به مرور نفرات ذخیره وارد میدان شدند. با این شرایط می‌توان به صراحت گفت ترکیب پرسپولیس مقابل پیکان عبارت است: دروازه‌بان: بیرانوند، مدافعان میانی: محمدحسین کنعانی‌زادگان و شجاع خلیل‌زاده، مدافع چپ: محمد نادری، مدافع راست: مهدی شیری، هافبک‌های میانی: احمد نوراللهی و کمال کامیابی‌نیا، هافبک‌های کناری: سیامک نعمتی و امید عالیشاه، مهاجمان: وحید امیری و علی علیپور.


 دو تازه‌وارد، با یک محروم بزرگ


ترکیب اصلی پرسپولیس در حالی 18 روز قبل از بازی با پیکان لو رفت که البته تیم یحیی به نسبت آخرین دیدار رسمی‌اش هم تغییر زیادی نخواهد کرد. 123 روز قبل از بازی با پیکان یحیی تیمش را مقابل شهر خودرو به زمین فرستاد که در آن مسابقه مهدی ترابی ستاره تیمش بود و به نوعی اجازه نداد تا شرایط در نیمه دوم به سود حریف تغییر کند اما ترابی از بازی با پیکان محروم است.
تغییر دیگر نسبت به آن بازی نیمکت‌نشینی بشار رسن دیگر ستاره مسابقه مذکور خواهد بود چرا که او سه هفته از تمرینات را از دست داده و بعید است بتواند به موقع خودش را به سطح آمادگی رقبایش برساند.
قرار است جای بشار و ترابی، عالیشاه و نعمتی بازی کنند. دو هافبکی که از زمان حضور یحیی و کادرش تا الان هیچ‌گاه در ترکیب اصلی قرار نگرفته بودند و برای اولین‌بار به ارنج اصلی خواهند رسید.
نعمتی و عالیشاه که ظاهراً جزو آماده‌ترین بازیکنان تمرینات اخیر پرسپولیس هستند قصد دارند شروعی دوباره در پرسپولیس داشته باشند و با اینکه دوسوم ابتدایی فصل برای‌شان ناامیدکننده گذشته، می‌خواهند در بازی‌های باقیمانده خودی نشان دهند، هرچند خودشان خوب می‌دانند بازگشت ترابی و آماده شدن بشار دوباره عرصه را برای آنها تنگ خواهد کرد مگر اینکه از فرصت بازی با پیکان به بهترین نحو ممکن استفاده کنند.
 مسأله بیرو، ابهام سیدجلال


داستان بیرانوند – رادوشویچ را قبلاً گفته‌ایم. اینکه هر بار رادو فیکس شد بیرو شانس آورد که بازی‌ها تعطیل شد یا به مقطعی خاص رسیدیم تا گلر ملی‌پوش به قفس توری برگردد. سومین تغییر ترکیب پرسپولیس نسبت به بازی با شهر خودرو بیرون ماندن رادوشویچ و بازی کردن بیرانوند در ترکیب اصلی است. با توجه به اینکه گلر کروات پرسپولیس دو سه روز اول تمرینات را از دست داد فعلاً بیرو گلر فیکس بازی با پیکان است اما شاید شرایط تغییر کند چراکه اگر زمان بازگشت بیرانوند از بلژیک طولانی شود ممکن است ورق به سود رادو برگردد.
موضوع مبهم دیگر بحث حضور یا عدم حضور سیدجلال حسینی در ترکیب است. سیدجلال همیشه در مواقع پرفشار فصل هوشیارانه عمل می‌کند و با توجه به فشار تمرینات و سن بالایش به خودش استراحت می‌دهد. یحیی در بدو ورود به پرسپولیس در سه بازی متوالی مقابل تراکتور، صنعت نفت و استقلال از سیدجلال در ترکیب اصلی‌اش استفاده کرد اما در ادامه کاپیتان سرخ‌ها در برخی بازی‌ها بیرون نشست. او در بازی برگزار نشده مقابل سپاهان، دیدار با الدحیل و بازی مقابل شهر خودرو نیمکت‌نشین بود و تنها مقابل شارجه بازی کرد.
در شروع تمرینات اما حسینی در دو بازی تدارکاتی برگزار شده مقابل سایپا و گل‌گهر اصلاً به میدان نرفت و با اینکه اصلاً به نظر نمی‌رسد مصدوم باشد اما با این شرایط بعید است در ترکیب اصلی قرار بگیرد، هرچند تا دقیقه 90 و روز قبل از بازی با پیکان می‌تواند یکی از ابهام‌های ترکیب مدنظر یحیی باشد.


 بدون خارجی، مصدوم و مجهول هم دارند


به نظر می‌رسد ترکیب پرسپولیس مقابل پیکان بدون بازیکنان خارجی آرایش داده شود. اگر رادوشویچ نتواند در ترکیب قرار بگیرد و رفت و برگشت بیرانوند به بلژیک زمان زیادی نبرد پرسپولیس بدون بازیکن خارجی مقابل پیکان بازی خواهد کرد. البته این در شرایطی است که تصور کنیم بشار تا آن روز به ترکیب اصلی برنخواهد گشت. سومین خارجی پرسپولیس کریستین اوساگونا است که وضعیت نامشخصی دارد و از امروز تا بازی با پیکان هر زمان به تهران برسد در ترکیب قرار نخواهد گرفت. آنتونی استوکس هم چهارمین بازیکن خارجی سرخ‌ها بود که دیگر نباید او را عضوی از این تیم دانست.
پرسپولیس در این مدت محمد انصاری را هم از دست داد ضمن اینکه همین حالا امیر روستایی هم مصدوم است. پس در این شرایط نمی‌توان منتظر بود تا یحیی از 5 تعویض کرونایی‌اش حتماً مقابل پیکان استفاده کند.
در شرایطی که تصور می‌شد بازیکنانی مثل عالیشاه و نعمتی شانس این را خواهند داشت تا با قانون جدید فیفا در شرایط کرونایی به عنوان تعویضی بیشتر از قبل بازی کنند حالا قرار است در ارنج اصلی باشند چراکه برخلاف تصور اولیه یحیی همه نیروهایش را برای روز بازی با پیکان در اختیار نخواهد داشت و غیر از شرایط خارجی‌ها که یکی‌شان دیر آمده و دیگری هنوز برنگشته، محرومیت ترابی، مصدومیت انصاری و روستایی و غیبت احتمالی بیرانوند می‌تواند شرایط را برای او سخت‌تر کند.
در این شرایط غیر از رادو و بشار، احتمالاً سیدجلال، سعید حسین‌پور، احسان حسینی، محسن ربیع‌خواه، مهدی عبدی و آریا برزگر تمام نفراتی هستند که می‌توانند برای یحیی روی نیمکت بنشینند و غیر از اینها بازیکنی در دسترس نیست که از لیست آن مسابقه بیرون بماند!

captcha
تازه ها
بیشتر