پرسپولیس / شناسه خبر: 102114 / تاریخ انتشار : 1399/4/3 13:00
|
سایه ترابی و بشار روی سر کاپیتان یکشنبه آینده پرسپولیس

بازی مرگ و زندگی عالیشاه

محمدقراگزلو/امید عالیشاه که حالا یکی از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین بازیکنان پرسپولیس به حساب می‌آید و کاپیتان دوم تیمش محسوب می‌شود در دیدار مقابل پیکان از ابتدا در ترکیب قرار خواهد گرفت. این اتفاق از آن جهت ویژه خواهد بود که عالیشاه تاکنون و در مقطع حضور یحیی گل‌محمدی و کادرش در پرسپولیس هیچ‌گاه در ترکیب اصلی قرار نگرفته و این اولین باری است که یحیی روی شماره 2 به عنوان بازیکن فیکس حساب خواهد کرد.
این اتفاق که به احتمال بسیار زیاد مصادف خواهد بود با نیمکت‌نشینی سیدجلال حسینی کاری خواهد کرد تا عالیشاه با بازوبند کاپیتانی وارد میدان شود و در شروع دوباره رقابت‌ها رهبر تیمش درون میدان باشد. اتفاقی که عصر روز شنبه در بازی دوستانه با شهر خودرو هم رخ داد و پایان خوشی برای امید داشت چرا که او با اعتماد به نفس حاصل از شرایط فعلی‌اش پنالتی زیبایی زد و سیدمهدی رحمتی را برای سومین بار مغلوب کرد.
امید عالیشاه بازیکن کوچکی نیست. ویژگی‌های فوتبالش را از تیم نوجوانان ایران می‌دانیم و در تمام این سال‌ها که به عنوان بال یا هافبک کناری برای پرسپولیس بازی کرده قابلیت‌هایش را شناخته‌ایم اما در دوران برانکو مقطعی با او به مشکل خورد، در مقطع حضور کالدرون با این مربی چالشی جدی داشت و در دوران یحیی هم قرار است تازه اولین بازی‌اش را انجام دهد. اما چرا؟
جدا از بحث‌های تازه‌ای که این بازیکن در خصوص ارتباط یک ایجنت و تصمیم‌های کالدرون مطرح کرده، علت بیرون ماندن امید از ترکیب اصلی در تمام این مقاطع را باید در مسائل فنی جست‌وجو کرد.
بسیاری از هواداران پرسپولیس در فضای مجازی و حاشیه تمرینات از مربیان پرسپولیس دلیل نیمکت‌نشینی‌های عالیشاه را می‌پرسند اما شاید توضیح دادن این ماجرا برای آنها کمی دشوار باشد.
امید عالیشاه فقط بازیکن 50 متر جلوی زمین است و در اصطلاح مربیان و کارشناسان رو به جلوی خوبی دارد اما زمانی که تیمش توپ از دست می‌دهد بشدت مشکل دارد و به تیمش کمک نمی‌کند؛ درست همان مشکلی که بشار رسن هم از آن رنج می‌برد.


امید عالیشاه در دوران کالدرون تا آستانه جدایی از پرسپولیس پیش رفت و مطمئناً اگر سرمربی آرژانتینی در این تیم می‌ماند عالیشاه بعد از حدود 7 فصل بازی برای پرسپولیس از این تیم جدا می‌شد.
با این وجود وقتی یحیی و کادرش آمدند جلسات متعددی با امید داشتند تا بلکه شرایط روانی و فنی او را تغییر دهند. مربیان پرسپولیس خواسته‌های فنی‌شان از عالیشاه را با او در میان گذاشتند و این بازیکن هر بار قول می‌داد به خواسته آنها عمل کند اما مشکلات برطرف نشد و در یکی از بازی‌های مهم پرسپولیس وقتی چند بازیکن حریف روی سر محمد نادری آوار شده بودند هافبک روی دست این بازیکن یعنی عالیشاه به کمک نادری نرفت.
امید عالیشاه بازیکن تنبلی است و دوست دارد فقط زمانی که توپ دارد خودش را نشان دهد در حالی که بزرگترین ستارگان فوتبال دنیا مثل کریستیانو رونالدو با وجود اینکه در نوک حمله تیم‌شان به میدان می‌روند گاهی اوقات تا هجده قدم خودشان عقب می‌آیند و دفاع می‌کنند. در واقع این آگاهی نزد تمام بازیکنان حرفه‌ای وجود دارد که اگر فقط یک بازیکن از تیمی به اندازه کافی دوندگی نداشته باشد آن تیم به مشکل خواهد خورد. این مشکل در زمان برانکو هم وجود داشت و علت اصلی بیرون ماندن عالیشاه توسط او این نکته اعلام می‌شد که شلخته بازی می‌کند و به اندازه کافی دوندگی ندارد.
مشکل فنی عالیشاه در فاز دفاعی پرسپولیس کاملاً بر کادر فنی این تیم پیداست. البته این مشکل شاید مقابل تیم‌هایی مثل شاهین بوشهر به چشم نیاید اما حتماً در مصاف با تیم‌هایی مثل استقلال، سپاهان و تراکتور و البته مهم‌تر از آنها حریفان آسیایی پیدا خواهد بود.


با تمام این تفاسیر قرار است عالیشاه در بازی یکشنبه آینده با بازوبند کاپیتانی در ترکیب اصلی قرار بگیرد. او به لحاظ روانی و بدنی فوق‌العاده آماده است و این آمادگی را در دو بازی تدارکاتی اخیر تیمش که هم پاس گل داده هم گل زده نشان داده است اما با توجه به اینکه ترابی محروم، از بازی بعد برمی‌گردد و بشار آماده حضور در ترکیب اصلی خواهد شد، دیدار با پیکان برای شماره 2 پرسپولیس حکم مرگ و زندگی را دارد.
این روزها از هر عضو تیم پرسپولیس که می‌پرسیم به آمادگی عالیشاه اشاره می‌کند و مشخصاً به این اشاره دارد که او سراسرانگیزه است تا نشان دهد چه پتانسیل‌هایی دارد اما اگر شماره 2 خواهد دوباره چشم بگوید و سر به هوا باشد شاید این آخرین باری باشد که در ترکیب اصلی قرار خواهد گرفت.
عالیشاه اخلاق منحصر بفردی هم دارد و خیلی کم می‌توانید او را در عکس‌های دسته جمعی و شادی‌های بچگانه بازیکنان پیدا کنید. او در سال‌های اخیرعضو هیچ گروهی از بازیکنان نبوده و با هیچ بازیکنی آنطور صمیمی نشده که در تصمیمات جمعی آنها شریک باشد. او خودش را بازیکنی تأثیرگذار و بزرگ می‌داند و تلاش می‌کند این بزرگی را در زمین نشان دهد اما مدت‌هاست فرصت ارائه هنرش را پیدا نکرده و به همین خاطر یکشنبه آینده روز ویژه‌ای برای او خواهد بود.
این مهم‌ترین و شاید تنها فرصت عالیشاه برای خودنمایی به یحیی و کادرش باشد تا بلکه برای بازی‌های بعدی هم در ترکیب قرار بگیرد. آیا عالیشاه از این فرصت استفاده خواهد کرد یا دوران کار با گل‌محمدی هم مثل زمان همکاری با برانکو و کالدرون برای او تلخ تمام خواهد شد؟

captcha
تازه ها
بیشتر