پرسپولیس / شناسه خبر: 102115 / تاریخ انتشار : 1399/4/4 18:04
|

محمدقراگزلو/شاید خیلی از هواداران پرسپولیس، کوروش شهبازی‌فر را فراموش کرده باشند. احتمالاً در ذهن هواداران جوان‌تر تصویری از او نباشد چرا که گلر سابق پرسپولیس بعد از دوران فوتبالش به مربیگری رو نیاورد و سراغ کارهای اقتصادی رفت. شهبازی‌فر در سه مقطع برای پرسپولیس بازی کرده و در 17 سالگی بین بازیکنان نامدار اواخر دهه 50 برای تیم محبوبش به میدان رفته است.
بهانه این گفت و گو حضور شهبازی‌فر در تمرین عصر روز دوشنبه پرسپولیس بود چرا که این پیشکسوت بعد از مدت‌ها در یک جمع فوتبالی دیده شد.
 

دلیل حضورتان در تمرین پرسپولیس چه بود؟
رفته بودم تا دوستان و همبازیان سابقم مثل آقایان گل محمدی، پیروانی و باقری را ببینم و درباره برخی مسائل هم حرف زدیم.


شما در تمام این سال‌ها دور و بر فوتبال و پرسپولیس نبودید، چرا؟
چرا بودم، البته بیشتر کار اقتصادی می‌کردم. من در دوره اول مدیریت انصاری فرد مدیر تیم‌های پایه بودم. زمان مدیریت آقای مصطفوی هم کار اقتصادی می‌کردم، کنار مهندس عابدینی هم کار کردم. در دوره دوم مدیریت آقای انصاری فرد هم قرار بود یک کارهایی انجام بدهیم و فعالیت‌هایی در این خصوص داشتیم که آقای انصاری فرد رفت و این کارها به نتیجه نرسید.


من تنها باری که شما را در تمرین پرسپولیس دیدم در ورزشگاه راه‌آهن اکباتان بود. روزی که یحیی گل محمدی و رضا ترابیان تازه از بانک تجارت آمده بودند.
فکر می‌کنم سال 72 بود. اتفاقاً من هم بانک تجارت بودم و همراه با یحیی و رضا ترابیان به پرسپولیس آمدم. البته من از زمان جام تخت جمشید در پرسپولیس بودم.


چطور؟ مگر متولد چه سالی هستید؟
من متولد 1340 هستم. البته شناسنامه‌ام 1339 است. من 17 ساله بودم که در تیم مرحوم مهراب شاهرخی کنار وازگن صفریان بازی می‌کردم. در آن تیم بازیکنانی مثل محمد صادقی، محمد پنجعلی، حمید درخشان، کاشی نژاد، کیان طهماسبی، فتح‌آبادی، علی پروین، عباس کارگر هم بودند. از آن تیم عکس دارم.


اما بعد‌تر شما را کمتر در پرسپولیس دیدیم؟
خب من برای تیم ملی نوجوانان انتخاب شده بودم که انقلاب شد. بعد از آن من به تیم نفت رفتم، سپس راهی بوتان شدم و دو سال هم در استقلال بودم. از آنجا به راه‌آهن رفتم که گربه سیاه بزرگان فوتبال تهران بود و بعد از آن آمدم دارایی.


پس یک دور کل تیم‌های تهرانی را گشته‌اید.
آن زمان که در فوتبال پولی نبود. من در دارایی و پیام هم بازی کردم و بعد آمدم پرسپولیس. استانکو در تمرین من را دید و پسندید. من را بردند آلمان و در اولین بازی هم که با تیم فرهاد کاظمی داشتیم (بهمن) من بازی کردم. بعد از آن من رفتم بانک تجارت و دوباره آمدم پرسپولیس.


پس سه دوره در پرسپولیس بوده‌اید.
فکر می‌کنم جمعاً بیست سال بشود. من کنار احمدرضا عابدزاده بودم و کمکش می‌کردم. عابدزاده دروازه‌بان اول بود. در دوره اول من و وحید قلیچ کنار وازگن صفریان بودیم. بعد بهروز سلطانی آمد که گلر درجه یکی بود، گلر اول شد. من هم رفتم نفت. که به پرسپولیس برگشتم یعنی زمان استانکو، حمید درخشان هم بود. بعد که علی آقای پروین آمد من دیگر رفته بودم و داود فنایی را آوردند.


آن زمان که آخرین دوره حضور شما در پرسپولیس بود می‌گفتند کوروش شهبازی‌فر وضع مالی خوبی دارد و با مرسدس بنز سر تمرین می‌آمدید. آن زمان هم بیشتر دنبال کار اقتصادی بودید؟
نه بابا، ما هم بچه کارگر بودیم. آن زمان بچه پولدار و فقیر همه در یک تیم بودند. همه به هم احترام می‌گذاشتند و پول ارزشی نداشت چون دوستی‌ها پررنگ بود.


بازی‌های پرسپولیس را در این سال‌ها دنبال کرده‌اید؟
مگر می‌شود بازی‌های پرسپولیس را ندید. همیشه می‌بینم.


فکر می‌کنید امسال قهرمان می‌شوند؟
بله، مگر می‌شود فکر دیگری کرد؟ آقای گل‌محمدی مربی جوان و کار بلدی است‌. کنار ایشان آقای افشین پیروانی و حمید مطهری هستند که هر دو جوان و کاربلدند. مگر می‌شود با این کادر و بچه‌هایی که در تیم دارند قهرمان نشد؟ کاپیتان تیم هم یک بازیکن باتجربه و پخته است و تیم کاملی هم دارند.


راستی شما چرا دنبال مربیگری نرفتید؟
خب هر کسی که فوتبالش تمام می‌شود که نباید دنبال مربیگری برود. باید استعدادش را داشته باشید وگرنه تیم‌ها را خراب می‌کنید.


از حضور کنار احمدرضا عابدزاده برایمان بگویید.
من با احمد رفیق بودیم چون با هم می‌ساختیم و اخلاق‌هایمان به هم می‌خورد. هر دو آبادانی بودیم و با هم زندگی می‌کردیم. هر وقت برای احمد مشکلی پیش می‌آمد و مثلاً اخطاری می‌گرفت من کمکش می‌کردم.

 


گفتید با مدیران زیادی کار کردید. اگر از هر کدام چیزی یاد گرفته باشید الان در مدیریت هم تجربه خوبی به دست آورده‌اید.
بله آقای انصاری‌فرد حرفه‌ای بود. داریوش خان استثناست و دیدید که مهندس عابدینی چه تحولی در فوتبال ایران به وجود آورد. این مدیران فوق‌العاده بودند و همگی نشان دادند اگر مشکل مالی نباشد فوق‌العاده عمل می‌کنند. الان هم پرسپولیس نفرات فوق‌العاده‌ای دارد. یحیی، کریم باقری، افشین پیروانی همه بچه‌های استثنایی این فوتبال هستند. اینها بازیکن ملی بودند و تجربه خیلی زیادی دارند. یحیی سرمربی درجه یکی هم هست. ببینید در تیم‌های دیگر چه کار کرده و عملکردش در پرسپولیس را هم که می‌بینید.


این پرسپولیس بهتر است یا پرسپولیس دهه 60 و 70؟
من پرسپولیس همه ادوار را دوست داشتم اما دیگر تیمی مثل زمان استانکو نمی‌آید. آن زمان پرسپولیس 11 تا بازیکن ملی داشت که الان برای هر تیمی رویاست ولی با این تیمی که گل محمدی درست کرده شاید بتوان رویاهای زیادی را به واقعیت تبدیل کرد.


البته خیلی‌ها معتقدند این تیم را برانکو بنا نهاده.
شما امکانات یحیی و برانکو را ببینید. چقدر اختلاف وجود دارد؟ از طرفی یحیی جوان است و حالا حالاها زمان دارد و می‌تواند قهرمانی‌های زیادی برای تیم ما درست کند.

captcha
تازه ها
بیشتر