پرسپولیس / شناسه خبر: 102122 / تاریخ انتشار : 1399/4/8 14:02
|
تأثیرگذاری اوساگونا دیده نمی‌شد

خانبان: آقا یحیی گوشت‌شیرین است

مهرداد خانبان، آنالیزور پرسپولیس از 26سالگی وارد دنیای مربیگری شده و بعد از حضور در تیم ملی و باشگاه‌های لیگ برتری و البته دوره‌ای حضور در آکادمی‌های فوتبال آمریکا حالا در کادر فنی پرسپولیس حضور دارد. با خانبان قبل از بازی پیکان گپ زدیم.

شرایط پرسپولیس قبل از ورود به لیگ چطور است؟
خوشبختانه از وقتی آقای گل‌محمدی آمده  شرایط تیم بهتر هم شده و در این مدت هم خوب تمرین کرده‌ایم و آماده بازگشت به لیگ هستیم. آقایحیی مربی جوانی است که توانسته ارتباط خوبی با بازیکنان برقرار کند و طبیعتاً با مربیان مسن خارجی تفاوت دارد. مهم‌ترین ویژگی آقایحیی همین گوشت‌شیرین بودنش است که به بهتر شدن شرایط پرسپولیس کمک کرده.


در بازی با پیکان قرار است همان فوتبال مالکانه با پرس از بالا را ببینیم؟
فلسفه فوتبال آقایحیی هر جایی که باشد همین است. این سبک را در شهرخودرو هم از ایشان می‌دیدیم. اینجا البته ابزار برای اجرا کردنش بهتر است اما در عوض توقعات، فشار، استرس و حاشیه‌های پرسپولیس را نمی‌توان با هیچ تیمی مقایسه کرد.


شما برای بازی با پیکان روی تیم حریف کار کرده‌اید یا روی تیم خودتان متمرکز هستید؟ البته ترکیب تیم‌تان که از چندین روز قبل مشخص شده.
ما چیزی برای پنهان کردن نداریم. معمولاً تیم‌هایی که کیفیت بالاتری دارند سعی می‌کنند روی تیم خودشان متمرکز باشند و روی نقاط ضعف و قوت خودشان کار کنند. البته نمی‌شود بدون شناخت نسبت به تیم حریف به میدان برویم چون آن وقت عواقب بدی برای‌شان خواهد داشت. در فوتبال امروز اگر بدون شناخت از حریف به میدان بروید انگار فردی نابینا هستید که با یک خودروی گرانقیمت می‌خواهید در اتوبان رانندگی کنید.


آیا می‌توان انتظار داشت کیفیت پرسپولیس در بازی امشب نزدیک به کیفیت بازی چهارماه قبل مقابل شهرخودرو باشد؟
کیفیت بازی را باید در میدان مسابقه دید اما قاعدتاً تیم ما باید همان روال را داشته باشد چون بازیکنان همان انگیزه‌ها را دارند و خوب تمرین کرده‌اند اما بدون شک چهارماه وقفه در مسابقات روی کیفیت تیم‌ها تأثیر می‌گذارد.


با غیبت اوساگونا تغییراتی در خط حمله پرسپولیس رخ خواهد داد؟
اوساگونا با اینکه خوب گل نزد اما تأثیر مثبتی در تیم داشت. نمایش اوساگونا باعث شد علی علیپور خیلی آزادانه‌تر بازی کند و وحید در گوشه‌ها کارهای ترکیبی بیشتری انجام دهد؛ مسائلی که به چشم بیننده معمولی فوتبال نمی‌آید.


شما هم مثل سایر مربیان پرسپولیس امیری را به نعمتی در خط حمله ترجیح می‌دهید؟
تصمیم با سرمربی است اما فکرمربیان تیم کاملاً درست است چون وحید مهاجم‌تر از سیامک است و با سر هم ضربات خوبی می‌زند. اگر بازی با نفت مسجدسلیمان را بببیند وحید در همان دقایق ابتدایی چند حرکت بسیار خوب انجام داد و باید در همان دقایق اولیه ما به گل می‌رسیدیم.


از کیفیت تیم پیکان و ترکیب این تیم خبر دارید؟
به‌صورت کلی من خبر دارم اما بار اصلی آنالیز تیم حریف روی دوش محمد عسگری همکار خوبم است و ایشان روی تیم حریف کار کرده‌اند اما به‌صورت کلی می‌دانی کدام بازیکنان‌شان ممکن است به این بازی نرسند.


پرسپولیس برای بازی با پیکان یک امتیاز مهم یعنی تماشاگر را هم ندارد که این هم کار را سخت می‌کند.

یله این‌بار واقعاً بازی خارج از خانه است. ما کار سختی داریم چون کیفیت تیم‌ها به هم نزدیک است. شما حتی در جام‌جهانی هم می‌بینید تیمی که یک دوره قهرمان می‌شود دوره بعد به مشکل برمی‌خورد و حتی ممکن است در مرحله گروهی حذف شود. یا اگر بازی‌ها را ببینید با اختلاف یک گل نتیجه رقم می‌خورد و اختلاف تیم‌ها زیاد نیست. این فشار در لیگ‌های معتبری مثل انگلیس و ایتالیا هم وجود دارد و دیگر چیزی به‌عنوان بازی آسان نداریم.


شما مربی جوانی هستید اما حتماً می‌دانید اینجا به مربیان جوان خیلی سخت اعتماد می‌شود.
بله، من الان 37 سال سن دارم و 11 سال در کنار مربیانی مثل افشین قطبی، کی‌روش، جواد نکونام، کالدرون و یحیی گل‌محمدی کار کردم. در آمریکا که بودم در لیگ حرفه‌ای این کشور در آن فصل فقط سه مربی بالای 50 سال حضور داشتند و به‌سرعت مربی عوض نمی‌کردند.

captcha
تازه ها
بیشتر