پرسپولیس / شناسه خبر: 102124 / تاریخ انتشار : 1399/4/10 12:32
|
از استقلال استراماچونی تا پرسپولیس کالدرون

پرسپولیس، صدر و ثبات تیمی

احسان محمدی/دقیقه 48 بازی پرسپولیس- پیکان، جواد خیابانی گزارشگر بازی گفت: «این شکل بازی طبیعیه، چهار ماه دوری از شرایط مسابقه و تمرینات نه چندان منظم باعث میشه تیم‌ها نتونن هدفمند بازی کنند».
 این البته بیشتر شبیه تعارف‌های ایرانی است وگرنه اگر چشم‌هایمان را می‌بستیم و این بازی را مثلاً در میانه آذر می‌دیدیم تفاوت فاحشی می‌کرد؟ یعنی قبل از کرونا و تعطیلی مسابقات پرسپولیس، پیکان، استقلال و ... شبیه بارسلونا یا لیورپول بازی می کردند و الان نمی کنند؟
هنوز برای تحلیل همه جانبه از لیگ فوتبال ایران زود است اما نشانه‌های چند بازی ابتدایی ، پیام‌های جالبی برای فوتبالدوستان دارد.
درک می کنم که وقفه‌ای چنین طولانی حتماً روی روند حرکت تیمی تاثیر می‌گذارد و این اتفاق حتی در بازی‌های محلی هم رخ می دهد اما آنچه در بازی پرسپولیس- پیکان دیدیم تفاوت خیلی فاحشی با گذشته نداشت. تیم یحیی گل‌محمدی- فارغ از نتیجه- روی زمین تقریباً مثل قبل خوب بازی می‌کند گرچه هنوز با نمایشی که از ذوب آهن یحیی دیده‌ایم فاصله بسیاری دارد.
مقایسه دو بازی با همدیگر خطاست. اما پرسپولیس- پیکان و استقلال - فولاد حاوی یک نشانه بود.
 اینکه پرسپولیس بعد از رفتن کالدرون از هم نپاشید، نظم تیم هنوز حفظ شده است و آنها به روند طبیعی‌شان ادامه می‌دهند، برخلاف استقلال که هرگز نتوانست مقابل شوک ناشی از رفتن استراماچونی تاب بیاورد. رفتن ناگهانی استراماچونی با آن حواشی عجیب تفاوت فاحشی با جدایی کالدرون ندارد. دو سرمربی در حالی تیم‌هایشان را ترک کردند که استقلال و پرسپولیس در صدر بودند اما عملکرد یحیی و کادر پیرامونی او ثبات بخش بود.
در این میان هواداران پرسپولیس هم به جای پرداختن به حواشی و شکایت از زمین و زمان پشت سرمربی جوانشان ایستادند و حالا دارند ثمره آن وفاداری و حمایت را می چشند.
این حرف‌ها به احتمال زیاد به کام هواداران دو آتشه استقلال تلخ می‌آید و بسیاری از آنها معتقدند که یک توطئه حساب شده برای نتیجه نگرفتن این تیم در لیگ فوتبال ایران وجود دارد و جدایی استراماچونی به هیچ وجه قابل قیاس با کالدرون نیست اما همین نوع نگاه انگار به بدنه مدیریت باشگاه استقلال هم نفوذ کرده است نه تنها تا روی نیمکت هدایت تیم بلکه درون زمین هم کاملاً باور شده است. آنها مدام در حال جنگیدن با سایه‌ها هستند.
 بعد از ناکامی مقابل فولاد به جای تمرکز روی بازی بعد و هدفگذاری برای کسب سهمیه آسیایی کماکان حاشیه‌های آن دیدار و جدال کلامی و اینستاگرامی سرمربی تیتر یک است. تهدید به قهر و کنار کشیدن از لیگ، اعتراض به داور و تهدید به افشای رازهای پنهان و ... اما نتیجه؟ ربودن تمرکز از تیم و حاشیه‌های بی‌فایده. اتفاقی که فقط پرسپولیسی‌ها را خوشحال تر می‌کند.
استقلال نیاز به آرامش دارد. این آرامش دستوری حاصل نمی‌شود. هیچکس به آنها هدیه‌اش نمی‌کند.
بزرگترهای آبی باید این کار را بکنند. آنها که روزهای خوب و بد را دیده‌اند و می‌دانند حاشیه‌ها از سم خطرناک‌تر است، از ویروس کرونا مرگبارتر.

 

captcha
تازه ها
بیشتر