ion

گاهشمار زندگی و مبارزات امام خمینی (ره) منتشر شد

اندیشه /
شناسه خبر: 322539

گاهشمار زندگی هر فرد سیاسی که در تاریخ اثرگذار بوده، شامل بریده‌های مهمی از زندگی‌ او است. بریده‌هایی بدون توضیح اضافه که رویدادهای مهم تاریخ او را نشان می‌دهد و برجسته می‌سازد. در این راستا، اخیرا «گاهشمار زندگی و مبارزات امام خمینی (ره)» منتشر شده است.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

 

ایبنا با حسین صدیقی خلیل‌آبادی درباره «گاهشمار زندگی و مبارزات امام خمینی» که به تازگی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، گفت‌و گویی داشته‌ که گزیده ای از آن در ادامه می‌آید:

خلیل آبادی در خصوص  منابع و اسنادی که برای تهیه و نگارش این روزشمار استفاده کرده‌، می گوید:«اسناد و مدارک موجود در مرکز اسناد انقلاب اسلامی، شامل اسناد ساواک و شهربانی، اسناد مربوط به سال‌های دوران حصر و تبعید و مهاجرت ایشان به پاریس و تطبیق این اسناد با کتاب «امام خمینی به روایت اسناد» که از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، چاپ و منتشر شده است. و دوره بیست و دو جلدی صحیفه امام خمینی‌(ره) و خاطرات یاران و نزدیکان حضرت امام و افراد موثق، همراه با کتاب سه جلدی «نهضت امام خمینی» تالیف حمید روحانی و نشریات، شامل روزنامه‌ها، مجلات و سالنامه‌ها، به ویژه بولتن‌های خبرگزاری‌های داخلی و به ویژه روزنامه اطلاعات، کیهان و جمهوری اسلامی، از جمله منابع مورد استفاده برای تهیه و نگارش روزشمار زندگی امام‌خمینی (ره) بوده است».

وی همچنین در خصوص جایگاهی که روزشمار در بررسی تاریخی دارد، می افزاید: «اگر چه طی چند سال اخیر، کتاب‌های مختلف و با ارزشی تحت عنوان روزشمار و گاه‌شمار از دوران حیات حضرت امام خمینی(ره)، منتشر شده است، اما در همین کتاب‌های مرتبط یا موضوعی که به صورت تشریحی، وقایع و رویدادهای مرتبط با مبارزات و فعالیت‌های امام خمینی (ره)در عرصه‌های فردی، خانوادگی، اجتماعی، اخلاقی، سیاسی، حکومتی و... را رشته تحریر درآورده، می‌توان به شناخت زمینه‌های رخدادها و فهم ماهیت بحران‌ها رسید و من هم به همین دلیل تصمیم به نگارش این کتاب گرفتم».

به زعم او، روزشمار با هدف خلاصه‌نویسی و ساده‌نویسی و بار پرهیز از زیاده‌نویسی، در مقابل کتاب‌های مفصل و طولانی، در عصر کامپیوتر و اینترنت و برای استفاده بیشتر از وقت، مورد استقبال قرار می‌گیرد. البته اگر به دور از جانبداری نوشته شود.

---

وی تاکید کرد که فرمان‌ها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها که در ارتباط با وقایع مهم کشوری و لشکری بوده، تماما به صورت مختصر و مفید، عینا و بدون هیچ گونه دخل و تصرفی آورده شده است و شرح آن و شرح نزول موضع‌گیری‌های حضرت امام هم از منابع موثق گردآوری شده است تا خواننده بتواند علت بعضی از زمینه‌ها و علل آن حادثه که مواضع امام خمینی (ره) را به دنبال داشته، بهتر درک کند.

خلیل آبادی در پایان تاکید کرد که این مجموعه در سه جلد تالیف شده است که جلد سوم این گاه‌شمار در مرحله ارزیابی نهایی است و به زودی منتشر می‌شود  که از شروع جنگ تحمیلی تا رحلت حضرت امام(ره)  را در بر می‌گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.