ion

مدیرکل مشارکت های مدنی قوه قضائیه از تدوین 15 برنامه ملی برای افزایش مشارکت مردم در پیشگیری از وقوع جرم خبر داد و گفت: این برنامه ها به معاونت های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم برای اجرا در سال 97 ابلاغ شده است.

ایران آنلاین /سیدعلی اصغر رفاهی روز شنبه در همایش استانی هدایت راهبردی و سازماندهی دیده بانان پیشگیری در گلستان اظهار کرد: مهمترین این طرح ها که سال آینده در دستور کار قوه قضائیه قرار دارد، طرح دیده بانان پیشگیری است.

وی افزود: در قالب این طرح افراد با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مردمی (سجام ) برای مشارکت در کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم ثبت نام می کنند.
به گفته رفاهی، این افراد گزینش شده و آموزش می بینند تا آسیب‌ها، جرائم و بزهکاری‌های موجود در محل زندگی خود را که از چشم قانون دور مانده است شناسایی و در سامانه پیشگیری ثبت کنند. 
وی اضافه کرد: گزارش‌های این افراد پس از ثبت، بررسی و در صورت نیاز برای انجام اقدامات قضایی، انتظامی یا پیشگیرانه به دستگاه های مربوطه فرستاده می شود.
مدیرکل مشارکت های مدنی قوه قضائیه گفت: هم اکنون 23 هزار نفر به عنوان دیده بان پیشگیری در کشور فعالیت می کنند.
رفاهی، توانمندسازی سازمان های مردم نهاد، تشکیل و راه اندازی بنیاد صیانت از خانواده، توانمند سازی دهیاران، اعضای شوراهای شهر و روستا و استفاده از ظرفیت مساجد را از دیگر برنامه های این معاونت در راستای افزایش مشارکت های مردمی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم برشمرد.
رییس دادگستری کل گلستان هم گفت: با استفاده از همین تجربه سال گذشته دادگستری گلستان بستر را فراهم کرد که در قالب آن اقوام مختلف برای پیشگیری از وقوع جرم به کمک دستگاه قضایی آمدند و نتیجه آن کاهش 20 هزار پرونده در یک سال بود.
هادی هاشمیان با بیان اینکه 360 دیده بان پیشگیری در گلستان فعالیت می کنند، اظهار کرد: این طرح در راستای استفاده از ظرفیت های مردمی و حساس کردن جامعه نسبت به موضوع پیشگیری از وقوع جرم است.
وی تاکید کرد که دیده بان پیشگیری حق برخورد با مردم را ندارد و کار آنها فقط گزارش دهی است./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.