ion

سید جواد میری: دانشگاه ایرانی اسیر امر سیاسی است

اندیشه /
شناسه خبر: 323789

«انقلاب فرهنگی» دانشگاه را تبدیل به ملک طلق سیاست کرد و از آن روز تا به امروز دانشگاه تبدیل به عرصه زورآزمایی چپ و راست شد.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

دکتر سید جواد میری، دانشیار جامعه شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اخیرا در صفحه شخصی خود یادداشتی با عنوان « دانشگاه و فاصله مفهومی از چپ و راست» منتشر کرده است و بر ضرورت فاصله گرفتن آکادمی از مواضع سیاسی تاکید دارد. در ادامه گزیده ای از این یادداشت کوتاه ارائه می شود:

«انقلاب فرهنگی» دانشگاه را تبدیل به ملک طلق سیاست کرد و از آن روز تا به امروز دانشگاه تبدیل به عرصه زورآزمایی چپ و راست شد. اما برای توسعه کشور و خروج از بحران های جامعه و اصلاحات، دانشگاه باید از قیمومت امر سیاسی خارج گردد و این زمانی ممکن است که دانشگاه ایرانی از اصلاح طلبان و اصولگرایان "فاصله مفهومی" بگیرد.

آیا این مهم امکانپذیر است؟  به صورت ساختاری ساز و کار چنین امری دشوار است ولی شاید به صورت مفهومی در چارچوب گفتمانی آکادمیک این امر ممکن باشد. به سخن دیگر، فاصله مفهومی یک "حرکت سیاسی" یا "موضع سیاسی" نیست بلکه خود آگاهی آکادمیک است که نه اصول را مبتنی بر شبکه قدرت و خویشاوندی اصولگرایی تفسیر می­کند و نه اصلاحات را بر شبکه قدرت و خویشاوندی اصلاح طلبی تاویل می­کند بلکه با ابتناء بر خرد انتقادی در کرانه دانشگاه "اصول اصلاحات" را مفهوم ­سازی می­کند.

البته این راهی دشوار است چون هر دو جناح سیاسی خویشاوند جامعه را ذیل امر سیاسی تحدید کرده اند و منابع نمادین و سرمایه های مالی و شبکه های مدیریتی سازمان علم در ایران را تسخیر کرده اند و عبور از اینها نیاز به شبکه های معرفتی جایگزین دارد. دانشگاه ایرانی اسیر امر سیاسی است و برای عبور از این اسارت نیازمند فاصله مفهومی از روایت جامعه ایرانی به نقل از چپ و راست هستیم.

 

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.