ion

حسینعلی قبادی، استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، معتقد است رویکرد ما بعد انقلاب نسبت به متون علوم انسانی انتقادی تر شده است اما باید توجه داشت که نقد کارا باید توسط متخصصان هر حوزه ای صورت گیرد و هر کسی صلاحیت انتقاد را ندارد.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که قبادی این روزها مسئولیت اداره کردن آن را بر عهده دارد، یکی از بزرگترین مراکز علمی در حوزه علوم انسانی است که به تولید آثار در این حوزه مشغول است. از سوی دیگر شورای بررسی کتب و متون علوم انسانی که زیر نظر پژوهشگاه فعالیت می‌کند، اکنون 22 سال از عمر خود را پشت سر گذاشته و می‌تواند به این پرسش پاسخ دهد که آیا ما در علوم انسانی و نقد کتاب در این حوزه توانسته‌ایم به جایگاه مطلوبی برسیم؟

حسینعلی قبادی، استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در گفت و گو با ابینا از این وضعیت ابراز رضایت کرده می گوید: «اکنون دیدگاه انتقادی‌مان نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است. این در حالی است که قبل از انقلاب مجموعه کتاب‌های نقد ادبی زیر 50 مجلد بود؛ در حوزه نقد علمی هم شاید 10 جلد کتاب داشتیم. درباره اصول نقد حدود پنج عنوان کتاب منتشر شده بود اما این تعداد اکنون از هزار عنوان افزون است. در حال حاضر کتاب‌هایی که ایرانی‌ها درباره نقد نوشته‌اند از هزار عنوان بیشتر شده است.پایان‌نامه‌هایی که در این باره نوشته شده اصلاً قابل مقایسه با گذشته نیست و ده‌ها برابر بیشتر است و نقدهای علمی نیز افزایش یافته است».

به زعم او، مهم ترین معیار نقد کتاب در حوزه علوم انسانی صحت و اتقان است؛ یعنی منتقد اول باید شرایط نقد داشته و اعلم از نویسنده و اشرف و اعلی از او باشد. در این زمینه ویژه هم باید متخصص باشد نمی‌توان هر چیزی را دست هر کسی داد. بنابراین باید دید منتقد در آن زمینه ویژه‌ای که نقد می‌کند سابقه و اشتهار کافی دارد یا خیر؟ همچنین باید دید که منتقد چند کار علمی کرده است و به قول معروف خاک خورده باشد. از این رو، معتقدم رویکرد ما از بعد انقلاب نسبت به متون علوم انسانی انتقادی تر شده است اما باید توجه داشت که نقد کارا باید توسط متخصصان هر حوزه ای صورت گیرد و هر کسی صلاحیت انتقاد را ندارد.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.