ion

فعالان عرصه بازی‌سازی در گفت و گو با «ایران»:

اخذ عوارض از بازی های خارجی بازار داخلی را کوچک می‌کند

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 326296

چندی پیش خبری مبنی بر اینکه از فروش بازی‌های خارجی 10 درصد عوارض دریافت می‌شود، منتشر شد گفتنی است اخذ عوارض از بازی‌ها در لایحه بودجه ۹۷ گنجانده و مقرر شده که ۱۰ درصد از میزان فروش بازی‌های خارجی و بازی‌های آنلاین خارجی، به‌عنوان عوارض دریافت شود. روزنامه «ایران» به سراغ فعالان عرصه بازی‌سازی رفته تا نظر آنان را درباره این تصمیم جویا شود.

ایران آنلاین /

متضرر شدن مصرف کننده
«به هیچ وجه موافق دریافت عوارض از بازی‌های خارجی نیستم چون می‌خواهند به نام بازی‌ساز هزینه اضافی از مصرف‌کننده بگیرند. این کار تنها بازار مصرف را به جای بزرگ کردن کوچک و کوچکتر می‌کند، بازاری که بدون کمک مسئولان دولتی و تنها به دست بخش خصوصی ایجاد شده است
حسن مهدی اصل بازی‌ساز با بیان مطلب فوق به «ایران» گفت: وقتی این 10 درصد عوارض از فروش بازی‌های خارجی گرفته شود، تنها با ریزش کاربر مواجه خواهیم بود. این کار باعث می‌شود یک عده‌ای دیگر به سراغ بازی‌ها نیایند یا از طریق غیرقانونی بازی‌ها را تهیه کنند. فرقی ندارد بازی خارجی باشد یا داخلی ما بازی‌ساز‌ها نمی‌خواهیم بازار کوچکتر شود. وقتی بازار باشد می‌توانیم به ادامه فعالیت در عرصه بازی‌سازی امیدوار باشیم.
این فعال حوزه گیم اعتقاد دارد در این طرح تنها مصرف‌کننده فراموش شده است و با اخذ عوارض فقط مصرف‌کننده صدمه می‌بیند وقتی هم مصرف‌کننده صدمه ببیند، دیگر بازی نمی‌کند و این به ضرر بازی‌ساز ایرانی است. به نظر می‌رسد کسانی که این طرح را برنامه‌ریزی کرده‌اند تنها به فکر این هستند حالا که بازار بازی‌های موبایل بزرگ شده است، از کنار آن درآمدی کسب کنند.
این فعال حوزه فناوری با بیان اینکه به‌عنوان بازی‌سازی که بازی‌اش در کشورهای دیگر منتشر شده است اعلام می‌کنم هیچ کشوری عوارض از بازی‌های خارجی دریافت نمی‌کند، گفت: در تمام کشورها تنها مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود، چرا ما می‌خواهیم تافته جدا بافته از دنیا باشیم. بهتر است مسئولان به جای اخذ عوارض به‌دنبال بزرگ کردن بازار باشند.

حسن مهدی اصل: به هیچ وجه موافق دریافت عوارض از بازی های خارجی نیستم چون می‌خواهند به نام بازی‌ساز هزینه اصافی از مصرف‌کننده بگیرند. این کار تنها بازار مصرف را به جای بزرگ کردن کوچک و کوچکتر می‌کند بازاری که بدون کمک مسئولین دولتی و تنها به دست بخش خصوصی ایجاد شده است

مهدی اصل افزود: از سوی دیگر مشخص نیست این عوارضی که می‌خواهند از مصرف‌کننده به نام کمک به بازی‌ساز بگیرند چگونه می‌خواهند آن را هزینه کنند، چرا که در طرح‌های قبلی هم مانند زدن هولوگرام به بازی‌های خارجی به‌دنبال کمک به بازی‌سازها بودند در صورتی که هیچ نتیجه‌ای در برنداشت و تنها با این کار صنعت بازی‌های رایانه‌ای نابود شد. از سوی دیگر وقتی هزینه‌ها به خزانه دولت واریز شود، در خوشبینانه‌ترین حالت 10 تا 20 درصد آن خارج می‌شود. اگر ما مخالف این طرح هستیم چون تجربه داریم چه اتفاقی بر سر بازی‌های رایانه‌ای آمد و با این طرح نیز بازار بازی‌های موبایل از بین می‌رود. اکنون بازی‌های خارجی کمک کرده تا بازار رقابتی شکل بگیرد بنابراین اگر عوارض گرفته شود این بازار تضعیف و در این میان بازی‌ساز ایرانی نیز به علت کوچک شدن بازار متضرر خواهد شد.
وی با بیان اینکه بعید است این پول به دست بازی‌سازها برسد، گفت: از سوی دیگر در خوشبینانه‌ترین حالت هم اگر این پول به دست بازی‌ساز برسد، دادن پول به بازی‌ساز سم است. این کار انگیزه‌ها را از بین برده و رقابت را نابود می‌کند. باید بازی‌ساز را از طریق معافیت بر مالیات ارزش افزود برای مدت دو تا 5 سال حمایت کرد. با پول نقد بازی ایرانی رشد نمی‌کند تنها باعث می‌ شود یکسری شرکت‌ها قارچ گونه برای دریافت این پول رشد کند و به اعتقاد من دولت تنها باید زیرساخت‌ها را آماده و با کمترین دردسر بازی را به مصرف‌کننده برساند.
امیر حسین فصیحی دیگر بازی‌ساز نیز به «ایران» گفت:در چند سال اخیر فروشگاه‌های آنلاین برنامه و بازی‌های موبایل رشد کردند و برای نخستین بار بعضی از فروشگاه‌های آنلاین ایرانی با ناشران بین‌المللی بازی‌های موبایل قرارداد رسمی امضا کردند. ناشران بین‌اللملی بازی‌ها را برای ایرانی‌ها ترجمه و پشتیبانی کردند از این‌رو بازار بازی‌ها رونق گرفت.
این فعال بازی‌ساز گفت: از سوی دیگر حضور ناشران بین‌المللی باعث شد گیمرهای ایرانی به خرید رسمی بازی‌ها تشویق شوند و قانون کپی رایت را رعایت کنند و از سوی دیگر قیمت بازی‌ها مناسب شد و همین موضوع فرصتی را برای بازی‌های ایرانی ایجاد کرد تا بازی‌های خود را با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند از این‌رو با اخذ عوارض این موارد دوباره با مشکل مواجه خواهد شد.
فصیحی افزود: حضور رسمی و قانونی بازی‌های بین‌المللی در ایران همواره آرزوی بازی‌سازان در ده سال اخیر بوده است ولی به نظر‌ می‌آید که تصمیمات اخیر دولت در خصوص مصوب کردن قانون اخذ عوارض از بازی‌های رسمی خارجی ضربه‌ای جدی به این جریان مثبتی است که به تازگی شکل گرفته است.

امیرحسین فصیحی : حضور رسمی و قانونی بازی‌های بین‌المللی در ایران همواره آرزوی بازی‌سازان در ده سال اخیر بوده است ولی به نظر‌ می‌آید که تصمیمات اخیر در خصوص مصوب کردن قانون اخذ عوارض از بازی‌های رسمی خارجی ضربه‌ای جدی به این جریان مثبتی است که به تازگی شکل گرفته است

کسب درآمد دولت از بازی‌های خارجی
 عماد رحمانی از موافقان دریافت عوارض از بازی‌های خارجی است و در این خصوص به «ایران» می‌گوید: دریافت عوارض از بخشی از درآمد بازی‌های خارجی دو سال پیش از سوی شورای‌عالی فضای مجازی مصوب شد که هدف هم از این طرح سرمایه‌گذاری برای توسعه بازی‌های ایرانی بود از این‌رو امسال وارد لایحه بودجه دولت شده است.
رحمانی افزود: ما یک بازار بکر و خوبی را در اختیار شرکت‌های خارجی گذاشته‌ایم و این شرکت‌ها بدون هیچ تغییر خاصی صرفاً بازی‌های خود را در داخل کشور عرضه می‌کنند. با اخذ عوارض می‌توان درآمد خوبی را وارد خزانه دولت کرد و بخشی از آن را نیز بنیاد برای تولید بازی‌های داخلی هزینه کند.
این فعال بازار گفت: به نظرم بحث مهم و نگرانی‌های فعالان عرصه بازی‌ها چگونگی خرج کردن پول است و باید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای این بخش برنامه‌ای شفاف داشته باشد تا نگرانی‌های فعالان را رفع کند. از سوی دیگر بازار، با اخذ 10 درصد عوارض از بین نمی‌رود، چرا که ناشران خوبی در حوزه موبایل در کشور وجود دارد. به نظرم نگرانی‌های صنف بازی‌سازها به خاطر این است فکر می‌کنند میزان عوارض در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد و با این کار رقابت کاهش می‌یابد.
رحمانی افزود: به نظر من اگر پول اخذ عوارض از بازی‌های خارجی بدرستی هزینه شود در بازار داخلی ما تأثیر مثبتی می‌گذارد. در هر صورت بازار ما متأثر از اقتصاد دولتی است. حتی در اوج صنعت گیم ایران در سال 90 و 91 حمایت‌های دولتی وجود داشت که بازی‌های خوبی نیز وارد بازار ایران شد. با حمایت‌هایی که از بازی‌سازها صورت گرفت، کمک کرد تا بازی‌های مانند گرشاسب، فرازمینی، سیاوش، طلای سیاه و... تولید شوند. همه می‌دانند بازی‌سازی کار بسیار پرهزینه‌ای است اما وقتی حمایت ‌ها قطع شد بازی‌های بسیار بی‌کیفیتی وارد بازار موبایل شده و سطح بازی‌ها افت کرده است.

عماد رحمانی : ما یک بازار بکر و خوبی را در اختیار شرکت‌های خارجی گذاشته‌ایم و این شرکت‌ها بدون هیچ تغییر خاصی صرفاً بازی‌های خود را در داخل کشور عرضه می‌کنند . با اخذ عوراض می‌توان درآمد خوبی را وارد خزانه دولت کرد و بخشی از آن را نیز بنیاد برای تولید بازی‌های داخلی هزینه کند.

ایجاد یک رقابت نابرابر
امیر حقیقت مدیر روابط عمومی یکی از فروشگاه‌های عرضه بازی با بیان اینکه اخذ عوارض از بازی‌های خارجی باعث افزایش قیمت این دسته از بازی‌ها را به‌دنبال خواهد داشت، گفت: اخذ عوارض کاربران را به سوی فروشگاه‌های برنامه موبایل خارجی و مراجع غیررسمی سوق می‌دهد و نتیجه آن خروج ۱۰۰ درصدی ارز از کشور خواهد بود. این طرح فقط در فروشگاه‌های رسمی داخلی پیاده خواهد شد، این در حالی است که فروش بازی‌های خارجی روی فروشگاه‌ها خارجی گوگل‌پلی و اپ‌استور بدون اخذ عوارض و مالیات‌های مربوطه انجام می‌شود بنابراین رقابت نابرابری را بین فروشگاه‌های داخلی و خارجی رقم می‌زند که با مواد 43 و 45 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مغایرت دارد و به نوعی تبعیض علیه کسب‌و‌کارهای بومی محسوب می‌شود.
حقیقت در ادامه افزود: خرید بازی خارجی از کانال‌های فاقد مجوز رسمی بسیار آسان و در دسترس است، بنابراین سخت‌ کردن رقابت فروشگاه‌های ایرانی با فروشگاه‌های خارجی تنها مانع رشد فروشگاه‌های ایرانی خواهد شد.
این فعال در فروشگاه بازی‌های موبایلی با بیان اینکه حمایت‌هایی که از بازی‌سازها صورت می‌گیرد فقط با اعمال معافیت‌های مالیاتی و آموزش در دانشگاه‌ها ممکن است، گفت: می‌توان برای حمایت از بازی‌های داخلی، ۹ درصد مالیات را حذف کرد و این معافیت را برای مدت دو تا پنج سال تنها برای بازی‌های داخلی در نظر گرفت. به این وسلیه به بازی‌سازها کمک می‌شود تا برای ادامه بازی‌سازی سرمایه‌گذاری کرده و کیفیت بازی‌های خود را بالا ببرند از این‌رو در دریافت و توزیع کمک‌ها هم شائبه‌ای ایجاد نخواهد شد.


امیر حقیقت:می‌توان برای حمایت از بازی‌های داخلی، ۹ درصد مالیات را حذف کرد و این معافیت را برای مدت دو تا پنج سال تنها برای بازی‌های داخلی در نظر گرفت. به این وسلیه به بازی‌سازها کمک می‌شود تا برای ادامه بازی‌سازی سرمایه‌گذاری کرده و کیفیت بازی‌های خود را بالا ببرند

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.