فوتبال ایران / شناسه خبر: 98809 / تاریخ انتشار : 1398/3/1 17:13
|
از قرارداد بالا تا نارضایتی باشگاه از نتایج

پاسخ ۲ سوال در فولاد: چرا قطبی رفت، چرا نکونام آمد؟

سمیرا شیرمردی/ فصل نوزدهم ظاهرا فصل عجیب و جالبی در رابطه با سرمربیان تیم‌های لیگ برتری خواهد بود. جایی که حدس زدن نام سرمربیان فصل آینده تیم‌ها سخت است. از پرسپولیس و برانکو گرفته تا تیم‌هایی مثل سپاهان و غیره. در واقع همه فکر می‌کنیم وضعیت سرمربیگری خیلی از تیم‌ها مشخص است اما اینطور نیست و هر بار خبر عجیبی می‌شنویم. در یکی از مهمترین اتفاقات، این هفته شاهد حضور جواد نکونام در فولاد خوزستان بودیم. مربی جوانی که آرزوهای بزرگی در سر دارد و به دنبال این است که زودتر به تیم ملی برسد. مربی که پله‌های ترقی را سریع طی می‌کند و البته هوشمندانه جلو می‌رود تا از اهدافش دور نشود.

 

شاید هیچ‌کس فکر نمی‌کرد فولاد خوزستان در کادرفنی تیمش برای فصل آینده تغییر ایجاد کند اما این اتفاق افتاد. در اقدامی عجیب، جواد نکونام سرمربی فصل گذشته نساجی مازندران که علی‌رغم جوانی‌اش، تجربه بالایی دارد، موفق شد جای افشین قطبی را روی نیمکت قرمزپوشان اهوازی بگیرد و هدایت فولاد را به عهده بگیرد. این اتفاق، خیلی‌ها را شوکه کرد چراکه همه فکر می‌کردند افشین قطبی فصل آینده هم سرمربی فولاد می‌ماند اما یک سری اتفاقات مانع شد.

در واقع، مسئولان فولاد خوزستان که آذرماه سال گذشته، در مراسم پرشوری از افشین قطبی استقبال کردند، می‌خواستند با این سرمربی روزهای خوبی را تجربه کنند و خیلی زود به هدف‌شان که رسیدن به سهمیه آسیا است، برسند اما یک سری اتفاقات مانع شد. گفته می‌شود در ابتدا مسئولان باشگاه فولاد خوزستان چندان از نتایج افشین قطبی راضی نبودند و این مساله را به او هم انتقال دادند اما اتفاق خاصی نیفتاد. قطبی برای ماندن در فولاد خوزستان مبلغ بالایی درخواست کرده بود که مسئولان باشگاه، وقتی به نتایج نگاه می‌کردند می‌دیدند نباید این پول را برای سرمربی که هیچ قولی برای قهرمانی و سهمیه آسیا نمی‌داد، خرج کنند. ضمن اینکه گفته می‌شود افشین قطبی به خاطر اتفاقاتی که قبلا در لیگ ایران تجربه کرده بود، نسبت به یک سری مسائل بدبین شده بود و به همین خاطر مشکلاتی را برای باشگاه به وجود آورد. به هر حال، باشگاه فولاد خوزستان به خاطر هوادارانش، قصد داشت افشین قطبی را نگه دارد. با او جلسات زیادی برگزار شد اما این سرمربی، هیچ تخفیفی به باشگاه نمی‌داد و از 400 هزار دلار کوتاه نمی‌آمد. مبلغی که بالا و عجیب به نظر می‌رسید. در واقع 400 هزار دلار به نرخ امروز که هر دلار حدود 14 هزار تومان است، مبلغ 5 میلیارد و 600 میلیون تومان می‌شد که هیچ باشگاهی حاضر نیست چنین خرجی در این مقطع انجام دهد. در کنار آن، قطبی بازیکنانی می‌خواست که آنها مبالغ ایچنینی می‌خواستند. شاید قطبی به خاطر پیشنهادهایی که داشت، نمی‌خواست از مبلغ خود کوتاه بیاید. گفته می‌شود این سرمربی از چین پیشنهاد دارد اما ظاهرا شانس خود را برای رسیدن به نیمکت سپاهان هم بالا می‌داند. او فکر می‌کند قلعه‌نویی به استقلال می‌رود که با این شرایط، او می‌تواند سرمربی سپاهان شود.

در هر صورت همین مسائل و کوتاه نیامدن افشین قطبی برای کم کردن مبلغ قرارداد، باعث شد فولادی‌ها خیلی زود به سراغ گزینه دیگری بروند. در این مدت خبر رسیده بود، جواد نکونام با مسئولان باشگاه تراکتورسازی به توافق رسیده و قرار است سرمربی قرمزپوشان تبریزی در فصل آینده باشد. خیلی‌ها منتظر ثبت قرارداد نکونام با تراکتور بودند اما او به خاطر یک سری مسائل ترجیح داد این فصل به تراکتور نرود. بر این اساس، مذاکره مسئولان باشگاه فولاد خوزستان با جواد نکونام طولانی نشد و توافقات خیلی زود انجام شد. با این شرایط، حبیب رضایی مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان راهی تهران شد و قرارداد رسمی با نکونام را امضا کرد. نکونام هم همان زمان، نام دستیارانش را به باشگاه اعلام کرد. به این ترتیب مهدی هاشمی‌نسب به عنوان دستیار اول نکونام انتخاب شد، حمیدرضا رجبی، ایمان مبعلی و ابراهیم میرزاپور هم دیگر دستیاران سرمربی جدید فولاد شدند تا در 2 فصل آینده در تیم قرمز اهوازی حضور پیدا کنند.

گفته می‌شود جواد نکونام به مسئولان فولاد خوزستان قول داده تمام تلاش خود را انجام دهد تا این تیم را به لیگ قهرمانان آسیا برساند. نکونام قبلا موفقیت بزرگی با تیم پرطرفدار نساجی مازندران کسب کرد و توانست این تیم را که مشکلات مالی زیادی داشت به قهرمانی لیگ یک برساند. اگرچه نکونام در فصل بعد یعنی در لیگ هجدهم، با این تیم شرایط خوبی در لیگ برتر داشت اما به خاطر یک سری اتفاقات جدا شد و رفت. حالا باید منتظر ماند و دید نکونام در فولاد خوزستان می‌تواند به اهداف بزرگش برسد یا نه. جایی که هم به لحاظ مالی شرایط خوبی دارد و هم اینکه دارای امکانات فوق‌العاده‌ای به نسبت دیگر باشگاه‌های ایران است.

 

رضایی: نکونام می‌تواند ساختار جدید فولاد را شکل دهد

حبیب‌ا... رضایی مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان معتقد است فولاد با هدایت نکونام می‌تواند عملکرد موفقی داشته باشد. رضایی در مورد جایگزینی جواد نکونام به جای افشین قطبی، می‌گوید: «آقای قطبی پس از اتمام رقابت‌های لیگ برتر هیچگونه برنامه‌ای به ما ارائه ندادند و با توجه به مذاکرات صورت گرفته و جمع‌بندی هیات مدیره، تصمیم گرفته شد فصل آینده را با آقای نکونام آغاز کنیم. نکونام نشان داده در سرمربیگری می‌تواند موفق باشد و از انگیزه لازم برای این کار برخوردار است. لذا با توجه به سابقه حضور طولانی‌مدت در فوتبال ایران چه در قالب باشگاهی و چه در تیم ملی و همچنین اخذ تجربیات از فوتبال اسپانیا و کارکردن در فضای حرفه ای و با مربیانی چون کارلوس کی‌روش، توان لازم برای هدایت فولاد را دارد و از سوی دیگر با توجه به سن و فعال بودنش می‌تواند ارتباط نزدیکی با بازیکنان داشته باشد و ساختار جدید فولاد را شکل دهد.» مدیرعامل باشگاه فولاد در رابطه با اهداف این باشگاه در لیگ نوزدهم هم توضیح می‌دهد: «فضای فوتبال و لیگ به گونه‌ای نیست که بتوان هم اکنون به هواداران قول قهرمانی داد اما مطمئن باشید دغدغه اصلی ما این است که در بالای جدول باشیم و با کسب نتایج خوب دل هواداران فولاد و خوزستانی‌ها را شاد کنیم. قطبی هم جاه‌طلبی لازم را برای موفقیت داشت. همانطور که در برنامه‌های تلویزیونی به آن اشاره شد بیشترین لطمه را از داوری خوردیم و اگر آن اشتباهات نبود سهمیه آسیایی کسب می‌کردیم. به هر حال از ایشان که در این مدت برای تیم زحمت کشید تشکر می‌کنم.»

9-1

captcha
تازه ها
بیشتر