فوتبال ایران / شناسه خبر: 99480 / تاریخ انتشار : 1398/3/24 15:46
|
حقم بود بهترین بازیکن آسیا شوم

نکونام: یک روز سرمربی اوساسونا می‌شوم

باشگاه فولاد خوزستان پس از مشخص شدن جدایی افشین قطبی، خیلی زود گزینه مدنظر خود برای سپردن نیمکت این تیم در لیگ نوزدهم معرفی کرد. انتخاب فولادی‌ها جواد نکونام بود. مربی جوانی که به واسطه دوران بازیگری درخشان و پرافتخار خود از زمان ورود به عرصه مربیگری هم همواره یکی از مربیان مورد توجه بوده و امید می‌رود آینده روشنی در انتظارش باشد. کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران که در دوره سرمربیگری خود توانست تیم نساجی مازندران را پس از 24 سال به سطح اول فوتبال ایران برساند، نیمی از فصل هجدهم لیگ برتر را هم با قرمزپوشان مازندرانی سپری کرد و پس از آن بنا به دلایل و اتفاقاتی در لیگ حضور نداشت تا اینکه برای لیگ نوزدهم، تصمیم گرفت از میان چند پیشنهاد خود، فولاد را انتخاب کند.

* * *

اختلاف با پولدارها را با تلاش جبران می‌کنیم

واقعیت این است که در شرایطی که ما توان رقابت با خیلی از تیم‌ها را نداریم، ما توانایی این مقابله را نداریم و می‌دانیم پنج، شش تیم با فاصله از ما جلوتر هستند و بقیه تیم‌ها تقریبا با هم مشابه‌اند. شرایط طوری است که به هر حال ما هم باید به فکر تیم خودمان باشیم و بازیکنانی که در حد توان‌مان است، جذب کنیم تا بتوانیم موفق باشیم. تا الان نفراتی که مدنظرمان بوده‌اند، جذب کرده‌ایم، البته نه از لیست اصلی. طبیعتا همان اتفاقاتی که درباره رقابت با باشگاه‌های پولدارتر گفتم، برای لیست اصلی مدنظر ما افتاد. با تلاش و تمرین و پشتکار می‌شود یک سری از مسائل را جبران کرد و مطمئنا بازیکنانی را که ما گرفته‌ایم، کیفیت فنی و کیفیت کار گروهی‌شان خیلی خوب است که این برای ما یک نکته خیلی خوب خواهد بود.

باید از فولاد به تیم ملی بازیکن بفرستیم

چند سال است فولاد بازیکن در تیم ملی نداشته و ما باید تلاش کنیم امسال این اتفاق بیفتد. باید بازیکنان باکیفیتی داشته باشیم که به تیم ملی دعوت شوند. از بازیکنان جوان و خوب آکادمی هم مثل سال‌های قبل استفاده می‌کنیم تا بتوانیم مهره‌های خوبی به سطح اول برسانیم. هر کس به فولاد می‌آید، باید بداند وظیفه‌اش سنگین است. مردم اهواز در آن زمان (با اشاره به حواشی یک برنامه تلویزیونی در گذشته و اعلام حمایت او از مردم اهواز به دلیل مشکلات کم‌آبی) نیاز به کمک و توجه مسئولان داشتند و من هم وظیفه داشتم صحبت کنم. یادم می‌آید در بازی فولاد و نساجی که به اهواز رفتیم، در استادیوم مرا خیلی تشویق کردند و من شرمنده شدم اما وظیفه من بود که آن موقع درباره مردم اهواز صحبت کنم و هر زمان دیگری هم که لازم باشد از مردم حمایت می‌کنم.

امسال استارت، سال بعد رسیدن به هدف مهم

من خودم با مسئولان باشگاه که صحبت داشتم، گفتم نیاز داریم امسال با تغییر و تحولاتی که داریم، کارمان را استارت بزنیم و پایه آن را بگذاریم. در نیم فصل تیم را تقویت کنیم و سال بعد ان‌شاءا... حتما می‌توانیم جزو تیم‌های بالای جدول باشیم. به شرطی که این اجازه را داشته باشیم که کمی با تیم‌های متمول رقابت کنیم، نه مثل امسال که اختلاف زیادی داریم.

داشتن پژمان آرزوی هر مربی است

پژمان منتظری بازیکن بسیار خوبی است و می‌توانم بگویم آرزوی هر مربی است که بازیکنی مثل منتظری را در ترکیب خود داشته باشد.

امیدها باید با تیم بزرگسال تمرین کنند

اصلا نگاه من به آکادمی این است که بازیکنانی که خوب هستند، سر تمرین بزرگسالان بیاورم. نیاز داریم که کنار تیم حضور داشته باشند چون من نظرم این است که هر یک جلسه تمرین با تیم بزرگسالان، اندازه 10 مسابقه رده‌های امید و جوانان است. باید آنها را به رده‌های بالا بیاوریم و اگر کیفیت‌شان خوب بود، قطعا از آنها استفاده می‌کنیم.

کاش از ویلموتس به بعد، خوش‌بدرقه باشیم

سرمربی تیم ملی هر کس که باشد، قابل احترام است و برای او آرزوی موفقیت می‌کنم چون تیم ملی کشور خودم است و دوست دارم بهترین نتایج را بگیرد و ان‌شاءا... موفق باشد. آقای ویلموتس هم به ایران خیلی خوش آمده و امیدوارم بهترین نتایج را بگیرد و موفق باشد. من هم هر کمکی که بتوانم به تیم ملی و فوتبال کشورم انجام دهم، قطعا با جان و دل انجام می‌دهم. خوشحالم در این دو بازی، تیم ملی یکی را برد و دیگری را در زمین حریف مساوی کرد که نتیجه خوبی محسوب می‌شود. امیدوارم ادامه داشته باشد و همین طور که الان صحبت می‌کنیم و همه خوش استقبال و بد بدرقه هستیم، این اتفاق دیگر برای ویلموتس نیفتد و از این به بعد همه ما خوش استقبال و خوش بدرقه باشیم.

دیگر وقتش نبود دستیار باشم

پیشنهاد دستیاری آقای ویلموتس را داشتم اما شرایط دیگر طوری نبود که من بخواهم دستیار باشم. من کنار یکی از بهترین مربیان دنیا دستیار بودم و زمان این کار دیگر برایم گذشته بود و باید سرمربی می‌شدم. باید صبر کنیم تا تغییر سبک را در تیم ملی ببینیم. هر چه جلوتر برویم، به مرور زمان این مساله بهتر مشخص می‌شود.

نمی‌شد سرمربیگری تیم امید را قبول کنم

درباره تیم امید هم با من صحبت شد که هدایت آن را قبول کنم ولی به نظرم شرایط طوری نبود که بشود به اهداف مورد نظر رسید و زمان کمی مقابل این تیم بود. من هم به همین دلیل از فدراسیون تشکر و عذرخواهی کردم.

می‌توانستم امسال مربی اوساسونا باشم

قطعا وقتی کاری را شروع می‌کنم، برای خودم یک سری اهداف هم دارم که به آنها برسم. در مربیگری هم همینطور است ولی همه چیز بستگی به تلاش، انتخاب و تصمیم‌هایی دارد که می‌گیرم تا به سطح موردنظرم برسم. در حال تلاش برای رسیدن به آن هستم. من از تیم دوم اوساسونا پیشنهاد داشتم و می‌توانستم امسال آنجا کارم را شروع کنم ولی تصمیم گرفتم هنوز تجربه‌اندوزی کنم و بتوانم کار کنم چون در لالیگا واقعا شرایط خیلی سخت است ولی قطعا هدفم این است که به آنجا بروم.

سبک بازی تیم من؟ معجونی از هر آنچه یاد گرفته‌ام

من از هر مربی‌ای که با او کار کردم، یک چیز یاد گرفتم. یک سری اطلاعات و کارها که همه آنها را کنار هم در ذهنم نوشته‌ام به همراه تفکرات و ایده خودم. من با کاماچو، مندلیبار (سرمربی ایبار)، کوکو سیگاندا (سرمربی دو فصل پیش بیلبائو)، کارلوس کی‌روش، برانکو، همایون شاهرخی و هر مربی دیگری که کار کرده‌ام، چیزهایی یاد گرفته‌ام و یادداشت کرده‌ام تا در کنار تفکرات خودم بگذارم و جلو بروم. ضمن اینکه خاوی کایخا سرمربی حال حاضر ویارئال هم هم‌دوره من بوده و در اوساسونا همبازی بودیم. کاماچو و کی‌روش اثرگذارترین مربیانی بودند که من با آنها کار کردم. کی‌روش در ساختار تیمی انقلاب ایجاد کرد و تیم بودن را یاد داد. نشان داد همه باید زحمت بکشند و کار بکنند. دستاورد او فقط کارهای دفاعی نبود.

این دو لحظه هرگز از یادم نمی‌روند

در مربیگری، صعود به لیگ برتر یک اتفاق ویژه بود. در 9 بازی این کار را کردیم و در ایران هیچکس انتظارش را نداشت. در دوران بازیگری هم خیلی بوده و نمی‌توانم از یکی دو تا اسم ببرم. جدا از گل‌ها، صحنه‌ای هست که خیلی در ذهن من جا گرفته. در بازی با عراق وقتی گل سوم را می‌زنیم و بازی 3-3 می‌شود، ضربه سر اول را من می‌زنم. این برای من خیلی ارزش دارد چون آن توپ تبدیل به گل می‌شود، آن هم در چه دقیقه‌ای و چه شرایطی. ضربه سر من را از روی خط بیرون می‌کشند و برگشت همان توپ به گل می‌رود. شاید کسی توجه به آن نکند ولی چون ما فوتبالی هستیم، این صحنه‌ها بیشتر در ذهن‌مان می‌ماند. به هر حال یک سری چیزها هم بود که متاسفانه به آنها نرسیدم. مثلا من 2 سال واقعا حقم بود بهترین بازیکن سال آسیا شوم ولی با توجه به قوانینی که AFC  گذاشته بود، نشدم. یک سال هم باید پارک جی سونگ می‌شد که او هم نشد و یک بازیکن قطری انتخاب شد. چنین مسائلی بوده وگرنه به نظرم خدا را شکر به تمام چیزهایی که باید در سطح حرفه‌ای می‌رسیدم، رسیدم. اشتباهات و اتفاقاتی که ناراحت‌کننده باشد هم بسیار زیاد بوده در فوتبال اما به نظرم یکی از آنها را اگر بخواهم بگویم، بازی با عراق است. همین الان اگر بازی عراق را ببینم، ناخودآگاه شروع به اشک ریختن می‌کنم. گزارش عربی فوق‌العاده‌ای هم دارد که گزارشگر از ایرانی‌ها به شدت تمجید می‌کند و می‌گوید این‌ها ایرانی هستند، اینها را نمی‌شود برد و...

9

captcha
تازه ها
بیشتر