صادرات ۱۲۴ میلیون و ۷۵۶ هزار تن کالا طی ۱۱ ماه/ پنج مقصد اصلی صادرات ایران در سال ۱۴۰۲

اقتصاد

58962
صادرات ۱۲۴ میلیون و ۷۵۶ هزار تن کالا طی ۱۱ ماه/ پنج مقصد اصلی صادرات ایران در سال ۱۴۰۲

آمار صادرات کشور در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد صادرات غیر نفتی به استثنای صادرات برق، نفت و خدمات فنی مهندسی در این مدت ۱۲۴ میلیون و ۷۵۶ هزار تن کالا به ارزش ۴۴ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار به خارج از کشور بوده است.

به گزارش گروه اقتصادی ایران آنلاین، با توجه به آمار منتشر شده از سوی سازمان گمرک ایران، مجموع مبادلات تجاری کشور در یازده ماهه اول سال ۱۴۰۲ شامل مجموع صادرات و واردات، به رقم ۱۳۸ میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار رسیده که نسبت به رقم ۱۳۵ میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار ۱۱ ماهه ۱۴۰۱ به میزان ۲.۷ درصد رشد داشته است.

تصویر کلی صادرات و واردات کشور نشان می‌دهد که تجارت خارجی کشور با در نظر گرفتن صادرات نفت، با ۱۹ میلیارد دلار مازاد تجارت خارجی مواجه است، اما بدون نفت با ۱۵ میلیارد دلار کسری تجاری همراه بوده است. البته نکته حایز اهمیت این است که شیب منفی کسری تجاری بدون نفت در ماه پایانی سال کاهشی بوده است.

طبق آمار صادرات غیر نفتی به استثنای صادرات برق، نفت و خدمات فنی مهندسی در این مدت ۱۲۴ میلیون و ۷۵۶ هزار تن کالا به ارزش ۴۴ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.همچنین در این بازه زمانی ۳۲ میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار نفت و یک میلیارد و ۹۰ میلیون دلار خدمات فنی مهندسی صادر شده که بدین ترتیب مجموع صادرات کشور در پایان ماه یازدهم امسال به رقم ۷۸ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار رسیده است.

با توجه به اعلام گمرک ایران، میزان کالا‌های صادراتی بدون احتساب صادرات برق، نفت و خدمات فنی مهندسی و صادرات از محل تجارت چمدانی به لحاظ وزنی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایش ۱۱.۴۲ درصدی و کاهش ۸.۸۷ درصدی در ارزش دلاری داشته است. در این مدت گاز طبیعی مایع شده با ۳ میلیارد دلار، پروپان مایع شده با ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و متانول با ۲ میلیارد دلار سه قلم عمده کالای صادراتی بودند. در بین اقلام عمده کالا‌های صادراتی، سنگ آهن با ۶۴ درصد، گاز‌های نفتی و هیدروکربور‌های گازی شکل مایع شده با ۵۴ درصد، محصولات نیمه تمام از آهن یا از فولاد با ۲۸ درصد از بیشترین رشد به لحاظ ارزشی در بین اقلام عمده کالای صادراتی برخوردار بوده اند. همچنین گاز طبیعی مایع شده با ۵۵ درصد، پروپان مایع شده با ۲۲ درصد به لحاظ ارزشی در ۱۱ ماهه سال بیشترین کاهش در ارزش را در بین اقلام عمده کالای صادراتی به خود اختصاص دادند.

صادرات کالا‌های پتروشیمی با ۴۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و به ارزش حدود ۱۸ میلیارد دلار، از نظر وزن ۹.۴ درصد کاهش و از حیث ارزش حدود ۲۹ درصد کاهش داشته است که ناشی از کاهش قیمت جهانی فرآورده‌های پتروشیمی بوده است.

پنج مقصد اصلی صادرات ایران در سال ۱۴۰۲

از جمع پنج کشور اول مقصد صادراتی کشورمان در این مدت، چین به عنوان کشور نخست معرفی شده است. بدین ترتیب ۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا به چین، هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به عراق، پنج میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار به امارات، سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به ترکیه و ۲ میلیارد دلار به هند صادر شد. در نتیجه ۷۵ درصد از وزن و ۷۳ درصد از ارزش کل صادرات کشور تا پایان سال به پنج کشور فوق الذکر صادر شد.

رشد مبادلات تجاری ایران با روسیه

بین ۱۰ شریک تجاری نخست ایران تا پایان امسال، بیشترین افزایش مبادلات تجاری به لحاظ وزن و ارزش به فدراسیون روسیه اختصاص داشت که از حیث وزن ۵۴ درصد و به لحاظ ارزش ۲۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رشد ۳۴ درصدی ترانزیت خارجی

همچنین در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲، میزان ترانزیت خارجی کشور با وزن ۱۶۱۲۲ هزار تن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴.۴۶ درصد رشد داشته است.


انتهای پیام/
دیدگاه ها
آخرین اخبار اقتصاد