حمایت اعضای شورای شهر تهران از ساخت مسجد در بوستان «قیطریه»

جامعه

59719
حمایت اعضای شورای شهر تهران از ساخت مسجد در بوستان «قیطریه»

دویست و بیست و چهارمین جلسه شورای شهر تهران، صبح امروز به ریاست «مهدی چمران» برگزار شد. اعضای شورای شهر تهران در این جلسه از ساخت مسجد، در بوستان قیطریه حمایت کردند.

به گزارش گروه اجتماعی ایران آنلاین، دویست و بیست و چهارمین جلسه شورای شهر تهران صبح امروز به ریاست مهدی چمران در ساختمان تالار اجلاس شورای شهر تهران برگزار شد.

در این جلسه نرجس سلیمانی و جعفر شربیانی از اعضای غایب شورای شهر تهران بودند.

مهدی چمران با اشاره به حمله رژیم غاصب صهیونیستی به کنسولگری سفارت ایران در دمشق اظهار کرد: در پی این حمله رژیم غاصب اسرائیل، تعدادی از سرداران سپاه به شهادت رسیدند که ان‌شاءالله جمهوری اسلامی در یک زمان مشخص و معین انتقام این عزیزان را خواهد گرفت.

وی همچنین به راهپیمایی روز قدس اشاره کرد و افزود: ان‌شاءالله همانند سنوات گذشته جمعه پایانی ماه مبارک رمضان هموطنان در راهپیمایی روز قدس شرکت و حمایت خودشان را از مردم مظلوم فلسطین و غزه اعلام خواهند کرد.

چمران به روز ۱۳ فروردین اشاره کرد و گفت: در این روز شاهد تجمعی از مدافعان حرم و خانواده‌ها بودیم. همچنین یک اجتماع خودجوش در میدان فلسطین و سایر شهرها در پی حمله رژیم غاصب اسرائیل به کنسولگری سفارت ایران در دمشق شکل گرفت.

حجت‌الاسلام محمد آقامیری؛ رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران نیز در جریان جلسه امروز به احداث مسجد در پارک قیطریه اشاره کرد و افزود: در هفته‌های اخیر این مسئله به صورت ویژه در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده منتشر و پخش شده و حواشی ایجاد کرده البته این حواشی اهمیتی ندارد اما حساسیتی که برای ساخت این مسجد شکل گرفته است، جای تعجب دارد!

وی با اشاره به اینکه فضای پارک یک فضای مناسب و دارای یک سرانه خدماتی از جمله نمازخانه، وسیله بازی و ... است گفت: شورای شهر تهران در سال ۱۳۸۳ مصوبه‌ای را مبنی بر ساخت مسجد در برخی از پارک‌های شهر تهران داشته است و بر اساس آن در سنوات گذشته ۴۳ مسجد در پارک‌های مختلف از جمله پارک پلیس، نهج‌البلاغه، لویزان، لاله و ... ساخته شده است

آقامیری با اشاره به اینکه احداث مسجد در بوستان‌ها کار جدیدی نیست، گفت: شورای ساماندهی و گسترش مساجد مصوبه‌ای را مبنی بر ساخت مسجد در بوستان قیطریه دارد و تصاویر هوایی این بوستان نشان می‌دهد که نزدیک‌ترین مسجد با این بوستان ۴۵۰ متر فاصله دارد و اگر بخواهیم مسیر را تا اولین مسجد به صورت زمینی طی کنیم فاصله به ۶۰۰ متر می‌رسد.

عضو شورای شهر تهران میری ادامه داد: مساجد دیگری که در اطراف این بوستان قرار دارند فاصله آنها حدود یک کیلومتر است. همچنین بوستان قیطریه ۱۲۲ هزار متر مربع فضا دارد و نکته اینجاست که از این میزان تنها ۸۰۰ متر مربع حدود یک درصد از فضای بوستان قرار است به ساخت مسجد اختصاص پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه ذهنیت‌های ایجاد شده این است که شهرداری قرار است در این مکان درختان را قطع کند، تصریح کرد: شهردار تهران و اعضای شورا از این محل بازدید کردند و باید به این موضوع اشاره کنم به هیچ عنوان قرار نیست درختی در این محدوده قطع شود و تنها قرار است درختانی که با بن پایین و حدود دو الی سه ساله هستند جابجا شوند و این اطمینان خاطر را می‌دهیم که هیچ درختی در این محدوده قطع نخواهد شد.

آقامیری با بیان اینکه در طی ۳ سال گذشته ۴۷۵۰ هکتار کمربند فضای سبز و ۱۰۱ پارک محله‌ای و منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایجاد شده است گفت: شهرداری تهران دلسوزترین نهاد برای توسعه فضای سبز است و اجازه‌ نمی‌دهد کسی درختی را قطع کند.

وی در ادامه گفت: روایات متعددی در خصوص ساخت خانه خدا نقل شده است و هر کسی با یک کلمه مانع این اقدام شود مکافات آن را در دنیا و‌ آخرت خواهد دید.

علیرضا نادعلی؛ سخنگوی شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز با اشاره به اینکه از شورای شهر تهران بنده و آقامیری در شورای ساماندهی مساجد حضور داریم، اظهار کرد: این شورا فرادستگاهی است و برخی از سازمان‌ها در این شورا حضور دارند و موضوعات مختلفی در این شورا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: خیلی از مساجدی که در این شورا مورد بررسی قرار می‌گیرد مساجد نیمه کاره‌ای است که در مناطق محروم قرار دارند و باید به اتمام برسند. نکته حائز اهمیت این است که تعداد بالای مساجد توسط بانیان خیر ساخته می‌شود از جمله مسجدی که قرار است در بوستان قیطریه ساخته شود به طوری که شهرداری تنها زمین این مسجد را در اختیار قرار می‌دهد و بانی مسجد اشاره شده را خواهد ساخت.

سخنگوی شورای شهر تهران افزود: احداث مسجد در پارک قیطریه در شمالی‌ترین نقطه از این پارک ساخته خواهد شد و دو الی سه درخت کهنسال خشک، ۴ درخت کهنسال سبز و چند نهال و سرویس بهداشتی وجود دارد که هم اینک این سرویس‌ها به انبار تبدیل شده‌اند که قرار است همه این موارد برچیده شوند و مسجد در این محدوده ساخته شود. همچنین درختان سبز بنا بر تاکید شهردار تهران از طرح خارج شده است تا آسیبی به آنها وارد نشود.

نادعلی گفت: در دوره‌های گذشته مساجدی در بوستان‌ها ساخته شده است متاسفانه با ضریبی که دشمنان در خارج از مرزها به برخی از موارد می‌دهند می‌خواهند دو قطبی در جامعه ایجاد کنند. دشمنان می‌خواهند با عده‌ای قشر خاکستری که مخالف مسجد هستند عده دیگری را تحت عنوان دوستداران محیط زیست جلوه و دوقطبی ایجاد کنند.

وی در پایان تصریح کرد: نباید اموری که در دوره ششم شهری به درستی انجام می‌شود به چالش کشیده شود. ساخت یک مسجد کوچک در بوستانی بزرگ چرا باید به این موضوع تبدیل شود که می‌خواهند کل بوستان را به مسجد تبدیل کنند؟

مهدی چمران؛ رئیس شورای شهر تهران نیز در ادامه با اشاره به تذکرات اعضای شورای شهر تهران اظهار کرد: در سال ۸۲، برای مساجد تهران و ساخت آنها بودجه‌ای تعیین شده بود و این از افتخارات ما در شورا به شمار می‌رود و باید برای مردم روشن شود که این اقدامات دنباله همان راه است و قرار نیست درختی قطع و فضایی اشغال شود.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه مصوبه شورا در خصوص ساخت مساجد در سه‌شنبه اول دی ماه سال ۸۳ تصویب شده است گفت: تهران شهری است که مسجد کم دارد و باید ۴۰۰ مسجد در پایتخت ساخته شود.


انتهای پیام/
دیدگاه ها
آخرین اخبار جامعه