درخواست نخست‌وزیر انگلیس از اسرائیل برای حفاظت از امدادگران در غزه

بین‌الملل

59816
درخواست نخست‌وزیر انگلیس از اسرائیل برای حفاظت از امدادگران در غزه

ریشی سوناک خواستار توضیح رژیم اسرائیل در مورد حمله نظامی به یک کاروان امدادی در غزه متعلق به سازمان آشپزخانه مرکزی جهانی شد.

به گزارش گروه بین الملل ایران آنلاین از "الجزیره انگلیسی" نخست‌وزیر انگلیس در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی ایکس نوشت: «اسرائیل باید در مورد چگونگی وقوع این حادثه غم‌انگیز توضیح دهد و اقدامات فوری برای محافظت از امدادگران و تسهیل عملیات‌های بشردوستانه حیاتی در غزه انجام دهد.»

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه این کشور نیز خواستار تحقیق در مورد این حمله شده است.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه انگلیس روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر اسرائیل را در پی کشته شدن شماری از اتباع این کشور در جریان حمله هوایی این رژیم به کاروان یک نهاد بین‌المللی توزیع کننده مواد غذایی در غزه، احضار کرد.

اندرو میچل معاون وزیر امور خارجه انگلیس، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد گفت: امروز سفیر اسرائیل در لندن را احضار و محکومیت صریح دولت لندن در مورد قتل وحشتناک هفت امدادگر سازمان «آشپزخانه مرکزی جهانی»، از جمله سه تبعه بریتانیایی را بیان کردم.

وی افزود که در این ملاقات خواستار انجام تحقیقات سریع و شفاف در مورد این حادثه و ایجاد سازوکاری شده است که از بروز چنین فجایعی جلوگیری کند.

این دیپلمات انگلیسی ضمن تاکید بر لزوم افزایش دسترسی‌ها برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به غزه افزود: ما باید شاهد آتش‌بس موقت، انتقال کمک‌های امدادی به غزه، خروج گروگان‌ها (اسرای اسرائیلی) و سپس حرکت به سمت آتش‌بس پایدار باشیم.

سازمان غیردولتی «آشپزخانه مرکزی جهانی» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات اسرائیل در روز دوشنبه برابر با اول آوریل ۲۰۲۴ در غزه باعث کشته شدن هفت امدادگر این سازمان شده است. در این حادثه راننده فلسطینی آنها نیز جان خود را از دست داده است.

این حمله ساعاتی پس از آن روی داد که اعضای این گروه غیردولتی با یک کشتی حاوی کمک‌های غذایی به نوار غزه رسیدند و به مناطق شمالی آن رفتند.

همچنین تصاویری از اجساد پنج کشته منتشر شد که در بیمارستان شهدای الاقصی در شهر «دیر البلح» در مرکز غزه قرار داشتند و تعدادی از آنها لباس‌هایی با آرم خیریه پوشیده بودند.

بر اساس بیانیه این سازمان، کشته‌شدگان استرالیایی، لهستانی، کانادایی-آمریکایی، انگلیسی و فلسطینی بودند.


انتهای پیام/
دیدگاه ها
آخرین اخبار بین‌الملل